Hiszpania to nie tylko bajeczne zakątki kontynentu, takie jak Madryt czy Barcelona lub klimatyczna Andaluzja o słonecznym wybrzeżu, to także wspaniałe wyspy zagubione u wybrzeży Afryki, takie jak słynne „Kanary” lub skąpane w wodach Morza Śródziemnego Baleary, z królującą pośród nich Majorką.

Majorka | Plaża pełna parasoli

Majorka | Plaża pełna parasoli (by edrews na licencji Pixabay)

Baleary

Baleary to archipelag wysp u wschodnich wybrzeży Hiszpanii, który z daleka wygląda jak trzy nieregularne, niewielkie plamki malujące się na błękicie morza.

Pierwsza z nich (licząc od lewej) to Ibiza – jedna z najbardziej imprezowych wysp świata, druga a zarazem największa to Majorka – prawdziwa hiszpańska perełka, trzecia to Minorka – słynąca z fascynujących pamiątek przeszłości, jakimi są megality.

Oczywiście na tym archipelag się nie kończy, bo w jego skład wchodzi około 200 mniejszych i większych, zamieszkanych i bezludnych wysp i wysepek.

Klejnot w koronie

Majorka jest sercem archipelagu, nie tylko dlatego, że jest największa (ok. 3,6 tysiąca km2 powierzchni), ale także z powodu ogromnego zainteresowania, jakie budzi wśród turystów – co roku przybywa ich tu ponad 10 milionów!

Ponadto na wyspie znajduje się największe miasto i stolica Balearów – rozumianych jako archipelag, hiszpańska prowincja i wspólnota autonomiczna – miasto Palma de Mallorca.

Majorka | Bajeczne porty Majorki

Majorka | Bajeczne porty Majorki (by franky1st na licencji Pixabay)

Trochę geografii

Wyspę Majorka, której długość wynosi ok. 100 km, zamieszkuje ponad 800 tysięcy mieszkańców.

Północno-zachodnią część wyspy zdobi łańcuch górski Serra de Tramontana z malowniczymi szczytami Puig Major (1445 m n.p.m. – najwyższy szczyt Balearów) i Pico de Masanella (1364 m n.p.m.).

Środkowe obszary Majorki zajmują niziny z uprawami oliwek, cytrusów i winnych krzewów, zaś rejony południowo-wschodnie mają charakter wyżynny o zróżnicowanej rzeźbie krasowej.

Historia Majorki w pigułce

Pierwszymi mieszkańcami tej hiszpańskiej wyspy byli Fenicjanie, którzy dotarli do jej brzegów w X wieku p.n.e.

Na przestrzeni wieków Majorka znajdowała się kolejno w rękach: greckich, kartagińskich i rzymskich, swój epizod mieli tu także Wandalowie i Wizygoci.

W X w. wieku naszej ery wyspę podbili Arabowie, by następnie znaleźć się pod władaniem aragońskim i hiszpańskim a w międzyczasie (1276–1349) stanowić jeszcze samodzielne królestwo.

W latach 50. XX w. nastąpił tu prawdziwy boom turystyczny, który zdaje się nie słabnąć do dziś.

Majorka | Katedra w Palma de Mallorca

Majorka | Katedra w Palma de Mallorca (by Matthias_Lemm na licencji Pixabay)

Atrakcje Majorki

Majorka kojarzy nam się z błękitną wodą, gorącym słońcem, beztroską i szaloną zabawą do białego rana. I słusznie: imprezowe oblicze wyspy z pewnością nie zawiedzie osób poszukujących rozrywki. Mnóstwo tu barów, dyskotek i pozytywnej atmosfery. Za imprezowe centra uważane są m. in. Palma de Mallorca, Playa de Palma czy Arenal.

Majorka to jednak nie tylko imprezy i plaże ale także moc innego typu atrakcji. Nawet bardzo wymagający turyści znajdą tu coś interesującego dla siebie.

W samej stolicy – Palma de Mallorca zwiedzić możemy imponujący zabytek architektury katalońskiej – Catedral de Santa María de Palma de Mallorca, zwaną w skrócie katedrą La Seu, XIV-wieczny zamek Castillo de Bellver czy gotycki pałac królewskiej rodziny – Palacio Real de La Almudaina.

Majorka | Nurkowanie na Majorce

Majorka | Nurkowanie na Majorce (by sovuidar na licencji Pixabay)

Majorka to także imprezy kulturalne, często związane z tradycją wyspy, jak np. wrześniowe winobranie czy wielkie (trwające nawet tydzień) jarmarki.

Do najchętniej odwiedzanych przez turystów kurortów wakacyjnych na Majorce, gdzie możemy cieszyć się mnóstwem atrakcji dla całej rodziny, należą m.in.: Alcudia, Cala Ratjada, Cala Millor, Magaluf, Paguera, Palma, Pollensa czy Santa Ponsa.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Sztuczne wyspy w Dubaju Sztuczne wyspy w Dubaju
Choć Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są dziś już jedynym krajem posiadającym sztuczne wyspy z luksusową zabudową,...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Krk – największa wyspa Chorwacji Krk – największa wyspa Chorwacji
Krk jest największą wyspą Chorwacji i idealnym miejscem na wymarzone wakacje – piękne plaże, interesujące zabytki,...