Smakoszom małej czarnej nie trzeba przedstawiać tego gatunku kawy. Nie oszukujmy się, nie jest to kawa dla każdego. Kopi Luwak to smak luksusu. W Polsce mała filiżanka kawy kosztuje średnio… 100 zł!

Birma | Kopi Luwak jest najdroższą kawą na świecie

Birma | Kopi Luwak jest najdroższą kawą na świecie (At Kopi Luwak, Bali by Hairi na licencji CC BY 2.0)

Kopi Luwak – pamiątka z Bali

Jedną z pamiątek przywożonych z wyspy Bali jest Kopi Luwak – najdroższa kawa na świecie. Oryginalną można kupić i skosztować na plantacji. Tam za filiżankę kawy płaci się około 50 tys. rupii, czyli około 15 zł. 20 gramów ziaren kawy kosztuje około 300 tys. rupii, czyli około 90 zł.

Wysoka cena wynika ze sposobu pozyskiwania kawy. Jak wiadomo, jej ziarna pozyskiwane są z odchodów zwierzęcia o nazwie łaskun muzang. Rocznie produkuje się zaledwie 300-400 kg Kopi Luwak.

Tak jak w każdym kraju czy wyspie, tak i na Bali zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy próbujący sprzedać podrobioną kawę Kopi Luwak. Jest to często wymieszana kawa Kopi Luwak z Arabicą lub po prostu zwykła, zmielona Arabica.

Kopi Luwak w Europie

Kawę Kopi Luwak można kupić w europejskich sklepach. Tutaj jednak kawa jest znacznie droższa. Kilogram kosztuje nawet kilka tysięcy euro. Za małą filiżankę kawy Kopi Luwak w Londynie zapłacimy około 50 funtów, czyli 250 zł.

Smak Kopi Luwak

Są osoby, które nie wyobrażają już sobie poranka bez małej czarnej Kopi Luwak, innym nawet przez myśl nie przejdzie napić się kawy z odchodów zwierzaka. Są też osoby, które chciałyby spróbować, ale nie stać ich na taki wydatek. Czy Kopi Luwak jest warta swojej ceny? Czy rzeczywiście jest tak smaczna? Tu zdania są podzielone. Kawa jest gęsta, bardzo delikatna, aromatyczna i pozbawiona goryczki. W smaku można wyczuć odrobinę czekolady.

Birma | Kopi Luwak to kawa wytwarzana z odchodów łaskuna muzanga

Birma | Kopi Luwak to kawa wytwarzana z odchodów łaskuna muzanga (Kopi Luwak - Katzenkaffee by J.J.Darboven na licencji CC BY-ND 2.0)

Łaskun muzang

Łaskun muzang, nazywany też Łaskunem palmowym jest drapieżnym ssakiem z rodziny wiwerowatych. Żyje w lasach tropikalnych. Żywi się głównie owocami, ale też i myszami, szczurami i owadami. Jego przysmakiem są też owoce kawy. Łaskuny wspinają się na szyty drzew kawowych i wybierają najbardziej dojrzałe ziarna. Wydawać by się mogło, że to szkodnik, bo przecież zjada najlepsze owoce, ale jest wręcz odwrotnie. Łaskun palmowy jest bardzo cenionym zwierzęciem, a właściwie… jego odchody, w których znajdują się ziarna kawy.

Przechodzące przed przewód pokarmowy ziarna kawy nie są trawione. Wydalone, zostają dokładnie umyte, a następnie suszone, prażone i mielone.

Z uwagi na wysoką cenę kawy, próbowano przewieźć łaskuny do Europy i hodować w niewoli. Nie powiodło się to jednak, z uwagi na dużą śmiertelność zwierząt trzymanych w takich warunkach. W krajach azjatyckich wciąż jest to praktykowane co wzbudza ogromną krytykę.

Birma | Ziarna kawy Kopi Luwak

Birma | Ziarna kawy Kopi Luwak (Luwak Coffee by Studio Sarah Lou na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Wiedeń – słodki zawrót głowy Wiedeń – słodki zawrót głowy
Najpiękniejsze zabytki secesji, eleganckie cukiernie i kawiarnie, walce Straussa, Mozart i cesarzowa Sissi – to...
Potrawy wegetariańskie w Turcji Potrawy wegetariańskie w Turcji
Turcy kochają mięso. W restauracyjnych menu większość dań jest właśnie na bazie mięsa. Są jednak potrawy...
Ful medames - przysmak Egipcjan Ful medames - przysmak Egipcjan
Fasola Fava, znana też pod nazwą bób, przyrządzana jest w Egipcie na tysiące sposobów. Jedną z potraw, której jest&...
Chorwackie desery i słodycze Chorwackie desery i słodycze
Kuchnia chorwacka jest bogata i różnorodna. Tyczy się to również słodkich przysmaków. Wybierać można spośród...
Meze Meze
Podobnie jak w kuchni greckiej, arabskiej czy tureckiej, na cypryjskim stole dużą rolę odgrywa tzw. mezé. Meze to...
Burek – chorwacka przekąska Burek – chorwacka przekąska
Jeśli odwiedzaliście kiedyś północną Chorwację z pewnością zauważyliście każdego poranka tłumy turystów i...