Bali jest wyspą należącą do Indonezji i leży na ósmym stopniu szerokości południowej na Oceanie Indyjskim. Indonezja posiada dużą ilość różnych wysp, z których każda wykazuje charakterystyczny dla siebie klimat. Bali jest jedną nich.
Klimat bali jest określony jako tropikalny, co oznacza że jest z reguły bardzo gorąco, a wilgotność powietrza jest stosunkowo wysoka.
Bali | Pora sucha na Bali panuje od maja do października (by chanwity na licencji Pixabay)
Średnie temperatury na Bali
Tropikalny klimat oznacza też, że temperatury powietrza w ciągu roku pozostają prawie niezmienne. Przeciętne najwyższe temperatury dnia wahają się na Bali między 32°C w najcieplejszych miesiącach (październik, listopad) i prawie 30°C w najchłodniejszych miesiącach, czyli w lutymi i w marcu.
Również najniższe temperatury nocne pozostają przez wszystkie miesiące na podobnym poziomie. Wynoszą przeciętnie 22°C do 23°C.
Bali posiada wysokie góry, największym wzniesieniem jest liczący ponad 3100 m wulkan Gunung Agung. Panuje tutaj wprawdzie także klimat tropikalny z niewieloma zmianami w ciągu roku, natomiast poziom temperatur jest oczywiście znacząco niższy. Nocami mogą temperatury spadać poniżej 10°C, a w dzień wzrastać nie wyżej niż do 20°C.
Wpływ na klimat bali wywiera ponadto deszcz monsunowy. Bali leży wewnątrz tropikalnej strefy stykowej, gdzie monsun południowo-wschodni zapewnia porę suchą i gorącą, a monsun północno-zachodni gwałtowne deszcze w czasie pory deszczowej.
Bali | Klimat Bali określony jest jako tropikalny (by Rattakarn_ na licencji Pixabay)
Opady deszczu
Pora sucha panuje na Bali od maja do października, podczas gdy pora deszczowa trwa od listopada do marca. Opady nie są jednak na Bali rozłożone równomiernie. Przede wszystkim wybrzeże północne jest osłonięte przed opadami przez wysokie góry. Większość opadów występuje w górach i suma ich dochodzi do 3000 mm w ciągu roku, na wybrzeżu południowym jest ich ok. 2000 mm, a na wybrzeżu północnym zaledwie 1000 mm.
Jak w przypadku wielu obszarów monsunowych, tak również na Bali trzeba pamiętać, że deszcz monsunowy jest z reguły krótkotrwały i gwałtowny. To oznacza, że opady nie są ciągłe, ale bardzo krótkie i bardzo ulewne. Należy tylko liczyć się z bardzo wysoką wilgotnością powietrza w tym czasie. Pewną osobliwością Bali jest trudność w prognozowaniu zasięgu tych opadów, ponieważ duży wpływ na to ma położony w centrum wyspy łańcuch górski.
Bali | Najwyższe temperatury w ciągu dnia sięgają około 32 stopni Celsjusza (by Emischoemii na licencji Pixabay)
Wyjazd na Bali
Głównym okresem podróży na Bali jest pora sucha, czyli miesiące od kwietnia do początku listopada. Szczyt sezonu turystycznego przypada zwykle na sierpień/wrzesień. Wtedy również wędrówki i zwiedzanie terenów w głębi wyspy są jak najbardziej wskazane. Wejście na szczyt wulkanu należy również zaplanować na porę suchą.
Na wybrzeżu północnym wypoczynek na plaży i kąpiele morskie są możliwe również w okresie pory deszczowej. Co najwyżej wystąpią wówczas krótkie, tropikalne ulewy. Całodzienne opady deszczu są w tej części wyspy raczej wyjątkiem, mogą natomiast zdarzyć się na wybrzeżu południowym.
Woda morska ma przez cały rok taką samą temperaturę, dzięki temu kąpiele, nurkowanie, obserwowanie delfinów i tym podobne aktywności są możliwe prze okrągły rok. W pełni sezonu może być jednak na plażach Bali bardzo tłoczno.
Bali | Rolnicy podczas sadzenia ryżu (by DEZALB na licencji Pixabay)
Zainteresują Cię również





