Taniec stanowi nieodłączny element kultury Bali i jedną z najważniejszych dziedzin tradycyjnej sztuki balijskiej. Każdy turysta, który odwiedza tę indonezyjską wyspę powinien choć raz zobaczyć ten niezwykły i bardzo efektowny spektakl z udziałem pięknych tancerek w bajecznie kolorowych szatach, poruszających się z wdziękiem w rytm muzyki gamelanu.

Bali | Balijskie tancerki w przepięknych, barwnych strojach

Bali | Balijskie tancerki w przepięknych, barwnych strojach (Bali by Piyush Kumar na licencji CC BY 2.0)

Poznaj balijski taniec

Historia tradycyjnego balijskiego tańca sięga daleko, daleko w przeszłość, aż do początków pisanej historii Bali, a sam taniec jest nierozerwalnie związany z religią, mitologią i hinduistycznymi rytuałami.

Jego charakterystyczną cechą jest dynamika i duża ekspresyjność w wyrazie. W czasie tańca bardzo ważna jest mowa ciała i mimika twarzy. Ubrani w piękne, bogato zdobione stroje tancerze i tancerki wykonują szereg ściśle określonych gestów, zarówno dłońmi, palcami, jak i twarzą a nawet oczami. Tutaj każdy gest ma ogromne znaczenie dla opowiadanej historii.

Typową pozą w balijskim tańcu jest stanie na wpół ugiętych nogach z górną połową ciała przechyloną na jedną stronę i rękoma ułożonymi w charakterystycznym geście.

Każdy balijski taniec  służy opowiedzeniu innej, jedynej w swoim rodzaju historii, a także pełni określoną rolę – ma przyzywać, witać bądź zabawiać bogów. Najczęściej pojawiającą się tematyką tańców jest balijska wersja indyjskiej Ramayany.

Gdzie można zobaczyć pokaz balijskiego tańca?

Balijskie tańce wykonywane są przede wszystkim w świątyniach podczas różnego rodzaju świąt, festiwali i ceremonii oraz stanowią część przedstawień teatralnych. Występy tancerzy można zobaczyć niemal w każdym zakątku wyspy, a regularne przedstawienia dla turystów odbywają się w Ubud i Denpasar.

Bogactwo form i rodzajów

Balijski taniec posiada wiele form i odmian. Ze względu na funkcję religijną wyróżnia się jego 3 główne gatunki: Wali, czyli święte tańce wykonywane w czasie świąt i rytuałów i tylko we wnętrzu świątyni. Do tej grupy zaliczają się wykonywany wyłącznie przez młode kobiety ceremonialny taniec Rejang, taniec wojowników – Baris, taniec Pendet oraz Sang Hyang Dedari – taniec, podczas którego tancerki zapadają w trans.

Kolejny rodzaj to Bebeli, czyli tańce ceremonialne wykonywane w świątyni w czasie ceremonii.  Najbardziej znanym tańcem Bebeli jest Gambuh, czyli przedstawienie teatralne opowiadające historię jawajskiego księcia.

Ostatnia grupa to Balih-balihan, czyli tańce świeckie – najpopularniejsze i najbardziej znane balijskie tańce służące głównie rozrywce. W przeciwieństwie do poprzednich mogą być wykonywane na zewnętrznym dziedzińcu świątyni, bądź poza nią.

Bali | W tańcu ogromne znaczenie ma mimika twarzy oraz każdy pojedynczy gest

Bali | W tańcu ogromne znaczenie ma mimika twarzy oraz każdy pojedynczy gest (Bali Palace ~ Dance Performance by VasenkaPhotography na licencji CC BY 2.0)

Najpopularniejsze balijskie tańce

Taniec Barong

Barong nawiązuje do balijskiej mitologii i opowiada historię odwiecznej walki dobra ze złem, czyli Baronga, „Pana Lasu” i złego Rangda, panującego nad wszelkimi ciemnymi duchami.

Taniec Janger

W tańcu tym biorą udział zarówno młodzi chłopcy, jak i dziewczęta w barwnych strojach i złotych koronach z liści kokosu na głowie. Tancerze siedzą na podłodze w rzędzie, a cały występ opiera się na ruchach rąk, ramion i oczu.

Taniec Kebyar

Najbardziej subtelny taniec, wykonywany zazwyczaj przez dwie piękne tancerki, trzymające w reku wachlarze, którymi wykonują rozmaite gesty.

Bali | Tancerze i tancerki rozpoczynają swoje szkolenie w bardzo młodym wieku

Bali | Tancerze i tancerki rozpoczynają swoje szkolenie w bardzo młodym wieku (Legong Balinese dance by Stefan Magdalinski na licencji CC BY 2.0)

Taniec Kecak

Taniec ten ze względu na swoja formę, bywa nazywany Tańcem Małp. Wykonywany jest głównie przez mężczyzn. W trakcie występu na scenie znajduje się również męski chór, akompaniujący tancerzom poprzez klaskanie i uderzanie dłońmi o tors lub uda. 

Taniec Sanghyang jaran

W trakcie tego tańca tancerze wprowadzają się w rodzaj szczególnego transu, pozwalający im wykonywać niebezpieczne i dramatyczne gesty jak np. chodzenie po rozżarzonych węglach, nie robiąc sobie przy tym krzywdy.

Taniec Legong

Tancerkami są najczęściej dwie bardzo młode dziewczyny w złotych szatach i rozmaitych, zmienianych w trakcie występu maskach. Choreografia jest kobieca i wyrafinowana, a każdy gest misternie dopracowany. Ich poruszające się w rytm muzyki gamelan ciała, dłonie, palce i twarze opowiadają jedną z tradycyjnych opowieści.

Bali | Pokaz tradycyjnego tańca zobaczyć można m.in. w Ubud i Denspasar

Bali | Pokaz tradycyjnego tańca zobaczyć można m.in. w Ubud i Denspasar (Bali - Dance by Christian Stocker na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy? Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?
Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Symbole Japonii Symbole Japonii
Japonia jest bez wątpienia niezwykle barwnym i malowniczym krajem – odległą, tajemniczą, niemal baśniową krainą...
Ślub i wesele w Chorwacji Ślub i wesele w Chorwacji
Mówi się, w Chorwacji dwie rzeczy są rzeczywiście warte uwagi: chorwackie średniowieczne twierdze i zamki oraz...