Ubud to jedno z najpopularniejszych ośrodków turystycznych na Bali, a także kulturalne i rzemieślnicze serce wyspy. Można tu zobaczyć zarówno starożytne świątynie, majestatyczne pałace czy muzea jak i gwarne, tętniące życiem ulice pełne restauracji, sklepów, kramów i warsztatów oferujące różnego rodzaju tradycyjne wyroby.

Bali | Pałac w Ubud

Bali | Pałac w Ubud (Ubud Palace by chee.hong na licencji CC BY 2.0)

Lokalizacja i okolica Ubud

Miasto Ubud leży w południowej części wyspy, w regionie Gianyar, w otoczeniu gęstych lasów, pól ryżowych i licznych wiosek, słynących z tradycyjnej sztuki i rzemiosła.

Ubud zamieszkane jest przez około 30 tys. mieszkańców.

Główną osią miasta jest biegnąca ze wschodu na zachód ulica Jalan Raya Ubud. Pozostałe dwie ważne arterie miejskie biegną na południe od niej i są to Jalan Monkey Forest oraz Jalan Hanoman.

Po wąskich uliczkach miasta najlepiej poruszać się pieszo lub na skuterze, który wynająć można w jednej z wielu funkcjonujących w Ubud wypożyczalni aut i skuterów. Jeśli natomiast chcemy wybrać się na wycieczkę po okolicy, a nie chcemy wynajmować samochodu, możemy skorzystać z kursujących po wyspie busów.

Zakupy i jedzenie w Ubud

W Ubud znajduję się wiele sklepów sprzedających wszelkiego rodzaju wyroby rzemieślnicze, drewniane, obrazy, tkaniny i biżuterię. Jest to idealne miejsce, by wybrać się na zakupy w poszukiwaniu oryginalnych pamiątek z podróży.

To z czego jeszcze słynie Ubud to liczne restauracje serwujące kuchnię indonezyjską, ale nie tylko! Można tu skosztować potraw z przeróżnych części świata, w zależności na co aktualnie mamy ochotę.

Bali | Targ w Ubud

Bali | Targ w Ubud - tu kupić można prawie wszystko (Bali Ubud ~ Market by VasenkaPhotography na licencji CC BY 2.0)

Ubud atrakcje i zabytki

W mieście i jego najbliższej okolicy znajduje się wiele muzeów, w których podziwiać można zarówno tradycyjną, jak i współczesną balijską sztukę i rzemiosło. Najciekawsze z nich to Blanco Renaissance Museum, Puri Lukisan Museum, Neka Art Museum oraz Agung Rai Museum of Art.

Szczególnie warte odwiedzenia są również liczne hinduistyczne świątynie, m.in. Pura Desa Ubud, Pura Taman Saraswati, a także nazywana świątynią śmierci Pura Dalem Agung Padangtegal.

W Ubud stoi okazały XIX-wieczny pałac Puri Saren Agung, wybudowany za panowania Ida Tjokorda Putu Kandel. Jego ostatnim mieszkańcem był ostatni władca Ubud – Tjokorda Gede Agung Sukawati. Warte zwiedzenia są również otaczające pałac przepiękne ogrody. Obecnie na dziedzińcu pałacu odbywają się przedstawienia z udziałem tancerzy.

Bali | Występ balijskich tancerzy obejrzeć można na dziedzińcu pałacu Puri Saren Agung

Bali | Występ balijskich tancerzy obejrzeć można na dziedzińcu pałacu Puri Saren Agung (Bali Dance @ Ubud Palace by momo na licencji CC BY 2.0)

Okolice Ubud

Ubud to doskonała baza wypadowa do wycieczek po obfitującej w liczne atrakcje okolicy. Około 6 km od centrum Ubud znajduje się jedno z najwspanialszych stanowisk archeologicznych na wyspie, a mianowicie jaskinia Goa Gajah, zwana Jaskinią Słonia. Wejście do niej zostało uformowane na kształt paszczy demona. W XI wieku miejsce to pełniło funkcję hinduistycznej świątyni.

Kolejna sztandarowa atrakcja tego regionu to Małpi Gaj, czyli Ubud Monkey Forest, gdzie z bliska można obserwować żyjące na terenie parku makaki.

Indonezyjską florę i faunę można podziwiać także w leżącym niedaleko wioski Batubulan Bali Bird Park & Reptile Park, gdzie na terenie o powierzchni 2 ha rozciąga się wspaniały tropikalny ogród, pełen egzotycznych gatunków ptaków z różnych części świata.

W pobliżu wioski Singapadu znajduje się jedyny na wyspie ogród zoologiczny – Kebun Binatang Bali. Zajmujące teren 8 ha zoo jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt – ssaków, gadów i ptaków. Główną atrakcją parku są przejażdżki na słoniu oraz sesje zdjęciowe ze zwierzętami.

Z pewnością każdy, kto choć raz odwiedził Ubud, już zawsze kojarzyć je będzie z cudownie zielonym i niepowtarzalnym krajobrazem pól ryżowych. Wyżynne tereny wokół wioski Tegallalang zostały uformowane na kształt specjalnych teras, na których w tradycyjny sposób uprawiany jest ryż.

Bali | Jedną z najpopularniejszych atrakcji Ubu jest Monkey Forest

Bali | Jedną z najpopularniejszych atrakcji Ubud jest Monkey Forest (Un bébé singe à Monkey Forest (Ubud, Bali) by Alex Zicco na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Kuta – raj surferów Kuta – raj surferów
Kuta jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych na Bali. To miasto pełne hoteli, klubów, galerii...
Singaraja – klejnot północy Singaraja – klejnot północy
Z każdym rokiem tę indonezyjską wyspę odwiedza coraz większa liczba turystów. Pobyt nie kończy się tylko na stolicy...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...