U podnóża wulkanu Etny, we wschodniej części Sycylii znajduje się portowe miasto Katania. Bez wątpienia jest to jedno z najpiękniejszych miast na wyspie.

Sycylia | Widok na Etnę

Sycylia | Widok na Etnę (Catania 134 by Heather na licencji CC BY ND 2.0)

Kilka słów o historii miasta

Grecka kolonia Katania powstała w VII w. p.n.e. Zobaczymy tu wspaniałe ruiny teatru i stare nekropolie. Dlaczego zdecydowano się na ulokowanie miasta tak blisko wulkanu? Właśnie wulkan. Dzięki wydobywającym się pyłom ziemia była (i jest) bardzo żyzna i idealnie nadawała się do uprawy winorośli. Miasto stopniowo rozwijało się, aż w okresie Renesansu stało się bardzo ważnym ośrodkiem handlowym i punktem komunikacyjnym. Sycylia przechodziła w rąk do rąk. Władali nią m.in. Francuzi oraz Hiszpanie. Bardziej niż najeźdźców, Katania obawiała się wulkanu. W latach1169 i 1693 roku  miały miejsca silne trzęsienia ziemi, natomiast w 1669 roku nastąpił wybuch Etny, który w znacznym stopniu zniszczył miasto.

Zabytki i atrakcje

Zamek Ursino

Jednym z zabytków, które warto zwiedzić jest zamek Ursino. Wzniesiony został w celu ochrony miasta przed morzem pierwszej połowie XIII w. na prośbę cesarza Fryderyka XI. Mieściła się tam rezydencja królewska i więzienie (na ścianach można zobaczyć wyryte napisy więźniów), a od 1934 roku znajduje się tam Muzeum Miejskie. Zamek czynny jest zwykle od godziny 8:30.

 Sycylia | Fontanna w kształcie słonia – symbol Katanii

Sycylia | Fontanna w kształcie słonia – symbol Katanii (u liotru by Stefano Mortellaro na licencji CC BY 2.0)

Muzea

W Katanii znajdują się też muzea. Oprócz Muzeum Miejskiego warto zajrzeć do Muzeum Biscari, w którym zapoznamy się z przykładami katalońskiego baroku, Muzeum Miejskie Belliniego, Muzeum Emilio Greco oraz Dom Giovanniego Vergi.

Piazza Duomo

Piazza Duomo jest jedną z najstarszych dzielnic. Zobaczymy tam starożytne ruiny oraz bogato zdobione budynki z okresu baroku. Na szczególną uwagę zasługuje zaprojektowana przez włoskiego projektanta fontanna w kształcie słonia.

Sycylia | Ogrody Belliniego

Sycylia | Ogrody Belliniego (by luckysilver1 na licencji Pixabay)

Ogrody Belliniego

Ogrody Belliniego to miejsce wypoczynku, relaksu i spotkań z przyjaciółmi. Na 70942 m kw. znajdują się przepiękne kompozycje kwiatów, ławki, na których odpoczniemy, liczne drzewa trawniki oraz fontanny. Warto wiedzieć, że odbywa się tu wiele imprez muzycznych i sportowych.

Kościoły i katedry

W Katanii znajdują się też liczne kościoły i katedry. Szczególnie warte uwagi jest katedra św. Agaty (Katedra  uomo). Budowla została wzniesiona w XI w. ale niemal w całości została zniszczona. W 1600 roku odbudowano ją. Warto też zajść do największego kompleksu klasztornego w Katanii – klasztoru Benedyktynów. Inne godne uwagi kościoły to kościół św. Juliana oraz imponująca bazylika Św. Mikołaja l’Areny.

Sycylia | Błękitne wody Katanii

Sycylia | Błękitne wody Katanii (Circolo Nautico NIC Porto di Catania Sicilia Italy Italia - Creative Commons by gnuckx na licencji CC0 1.0)

Etna

Etna jest największym wulkanem na Sycylii. Mierzy 3340 m n.p.m. Po wybuchach wysokość się zmienia. Od XX wieku wulkan zwiększył się o około 60 m. Zmienia się też ilość kraterów. Obecnie jest ich 270.
 
Wulkan jest jedną z największych atrakcji Katanii. Budzi zarówno strach jak i ciekawość. Organizowane są wycieczki, jeżdżą też autobusy. Chętni mogą wejść na sam szczyt Etny. Niewiele osób wie, że jest to też doskonałe miejsce do uprawiania narciarstwa bowiem kilka miesięcy w roku na wulkanie znajduje się śnieg.

Sycylia | Zamek Ursino

Sycylia | Zamek Ursino (Castello Ursino by Leandro Neumann Ciuffo na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Syrakuzy – muzeum pod gołym niebem Syrakuzy – muzeum pod gołym niebem
W południowych Włoszech, na południowo-wschodnich krańcach wyspy Sycylia, oblane wodami Morza Jońskiego, znajduje...
Kiedy jechać do Włoch? Kiedy jechać do Włoch?
Na takie pytanie można by odpowiedzieć krótko: Włochy są jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych...
Kiedy jechać do Rzymu? Kiedy jechać do Rzymu?
Generalnie do Rzymu warto jechać o każdej porze roku, pozostaje tylko pytanie, jakie są nasze wakacyjne plany i...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Egipskie rafy koralowe Egipskie rafy koralowe
Rafy koralowe to jedne z najpiękniejszych cudów natury. Należą do najbogatszych w różne formy życia i...
Plaże Krk - jedne z najpiękniejszych w Chorwacji Plaże Krk - jedne z najpiękniejszych w Chorwacji
Na wyspie Krk, leżącej w malowniczej Zatoce Kvarner nie brak pięknych plaż. Znajdziemy tu zarówno plaże pokryte...