U podnóża wulkanu Etny, we wschodniej części Sycylii znajduje się portowe miasto Katania. Bez wątpienia jest to jedno z najpiękniejszych miast na wyspie.

Sycylia | Widok na Etnę

Sycylia | Widok na Etnę (Catania 134 by Heather na licencji CC BY ND 2.0)

Kilka słów o historii miasta

Grecka kolonia Katania powstała w VII w. p.n.e. Zobaczymy tu wspaniałe ruiny teatru i stare nekropolie. Dlaczego zdecydowano się na ulokowanie miasta tak blisko wulkanu? Właśnie wulkan. Dzięki wydobywającym się pyłom ziemia była (i jest) bardzo żyzna i idealnie nadawała się do uprawy winorośli. Miasto stopniowo rozwijało się, aż w okresie Renesansu stało się bardzo ważnym ośrodkiem handlowym i punktem komunikacyjnym. Sycylia przechodziła w rąk do rąk. Władali nią m.in. Francuzi oraz Hiszpanie. Bardziej niż najeźdźców, Katania obawiała się wulkanu. W latach1169 i 1693 roku  miały miejsca silne trzęsienia ziemi, natomiast w 1669 roku nastąpił wybuch Etny, który w znacznym stopniu zniszczył miasto.

Zabytki i atrakcje

Zamek Ursino

Jednym z zabytków, które warto zwiedzić jest zamek Ursino. Wzniesiony został w celu ochrony miasta przed morzem pierwszej połowie XIII w. na prośbę cesarza Fryderyka XI. Mieściła się tam rezydencja królewska i więzienie (na ścianach można zobaczyć wyryte napisy więźniów), a od 1934 roku znajduje się tam Muzeum Miejskie. Zamek czynny jest zwykle od godziny 8:30.

 Sycylia | Fontanna w kształcie słonia – symbol Katanii

Sycylia | Fontanna w kształcie słonia – symbol Katanii (u liotru by Stefano Mortellaro na licencji CC BY 2.0)

Muzea

W Katanii znajdują się też muzea. Oprócz Muzeum Miejskiego warto zajrzeć do Muzeum Biscari, w którym zapoznamy się z przykładami katalońskiego baroku, Muzeum Miejskie Belliniego, Muzeum Emilio Greco oraz Dom Giovanniego Vergi.

Piazza Duomo

Piazza Duomo jest jedną z najstarszych dzielnic. Zobaczymy tam starożytne ruiny oraz bogato zdobione budynki z okresu baroku. Na szczególną uwagę zasługuje zaprojektowana przez włoskiego projektanta fontanna w kształcie słonia.

Sycylia | Ogrody Belliniego

Sycylia | Ogrody Belliniego (by luckysilver1 na licencji Pixabay)

Ogrody Belliniego

Ogrody Belliniego to miejsce wypoczynku, relaksu i spotkań z przyjaciółmi. Na 70942 m kw. znajdują się przepiękne kompozycje kwiatów, ławki, na których odpoczniemy, liczne drzewa trawniki oraz fontanny. Warto wiedzieć, że odbywa się tu wiele imprez muzycznych i sportowych.

Kościoły i katedry

W Katanii znajdują się też liczne kościoły i katedry. Szczególnie warte uwagi jest katedra św. Agaty (Katedra  uomo). Budowla została wzniesiona w XI w. ale niemal w całości została zniszczona. W 1600 roku odbudowano ją. Warto też zajść do największego kompleksu klasztornego w Katanii – klasztoru Benedyktynów. Inne godne uwagi kościoły to kościół św. Juliana oraz imponująca bazylika Św. Mikołaja l’Areny.

Sycylia | Błękitne wody Katanii

Sycylia | Błękitne wody Katanii (Circolo Nautico NIC Porto di Catania Sicilia Italy Italia - Creative Commons by gnuckx na licencji CC0 1.0)

Etna

Etna jest największym wulkanem na Sycylii. Mierzy 3340 m n.p.m. Po wybuchach wysokość się zmienia. Od XX wieku wulkan zwiększył się o około 60 m. Zmienia się też ilość kraterów. Obecnie jest ich 270.
 
Wulkan jest jedną z największych atrakcji Katanii. Budzi zarówno strach jak i ciekawość. Organizowane są wycieczki, jeżdżą też autobusy. Chętni mogą wejść na sam szczyt Etny. Niewiele osób wie, że jest to też doskonałe miejsce do uprawiania narciarstwa bowiem kilka miesięcy w roku na wulkanie znajduje się śnieg.

Sycylia | Zamek Ursino

Sycylia | Zamek Ursino (Castello Ursino by Leandro Neumann Ciuffo na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Włoch? Kiedy jechać do Włoch?
Na takie pytanie można by odpowiedzieć krótko: Włochy są jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych...
Kiedy jechać do Rzymu? Kiedy jechać do Rzymu?
Generalnie do Rzymu warto jechać o każdej porze roku, pozostaje tylko pytanie, jakie są nasze wakacyjne plany i...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Egipskie rafy koralowe Egipskie rafy koralowe
Rafy koralowe to jedne z najpiękniejszych cudów natury. Należą do najbogatszych w różne formy życia i...
Plaże Krk - jedne z najpiękniejszych w Chorwacji Plaże Krk - jedne z najpiękniejszych w Chorwacji
Na wyspie Krk, leżącej w malowniczej Zatoce Kvarner nie brak pięknych plaż. Znajdziemy tu zarówno plaże pokryte...
Bombaj – bollywoodzki sen Bombaj – bollywoodzki sen
Bombaj, czyli Mumbaj (od hinduskiej bogini Mumba) jest nie tylko stolicą stanu Maharasztra, ale i głównym portem...