Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego, leżącą na końcu „włoskiego buta” – Półwyspu Apenińskiego. W pobliżu znajduje się m.in. Malta.
Takie położenie Sycylii oznacza dla niej klimat śródziemnomorski z suchymi i lokalnie bardzo upalnymi latami oraz łagodne zimy.
Sycylia (Trapani) | W maju morze bywa jeszcze chłodne (by elisa barbata na licencji FreeImages)
Im wyżej, tym chłodniej
W przypadku Sycylii trzeba wziąć pod uwagę wpływ ukształtowania terenu na warunki klimatyczne, a wyspa jest w większości pagórkowata, a nawet górzysta. Najwyższe wzniesienie wyspy stanowi najwyższy i najbardziej aktywny wulkan Europy – Etna. Tam zimą pada obficie śnieg, można też do wiosny jeździć na nartach.
Im wyżej, tym chłodniej. Ta reguła sprawdza się też na Sycylii. Latem w regionach położnych poniżej 1000 m może być ekstremalnie gorąco, natomiast od 1000 m można już znaleźć całkiem przyjemne miejsca. Za to zimą na górze jest bardzo zimno, nawet mroźno i śnieżnie. Przy czym na dole przez cały czas jest łagodnie.
Zasadniczo można też stwierdzić, że w głębi wyspy jest nieco chłodniej niż na wybrzeżu. Różnice klimatyczne między wschodem i zachodem są mniej znaczące, niż między północą i południem.
Południe jest najbardziej płaskim regionem Sycylii i zarazem najcieplejszym. Latem na południe nierzadko docierają gorące wiatry znad Sahary, które podnoszą temperaturę do ponad 40°C. Jest to również region najsuchszy, na północy występuje znacznie więcej opadów.
Sycylia (Vulcano Island) | W miesiącach „uniwersalnych” (maj, czerwiec, wrzesień, październik) można zarówno plażować, jak i zwiedzać wyspę (by Tibor Janosi Mozes na licencji FreeImages)
Sycylia miesiąc po miesiącu
A oto jak przedstawia się pogoda na Sycylii w poszczególnych miesiącach:
- Styczeń – z reguły jest zmienny i niezbyt ciepły. Temperatury przeciętne wynoszą maksymalne 14°C i minimalne 10°C. Dziennie występuje 5 godzin słonecznych, przy co najwyżej 12 dniach deszczowych.
- Luty – też nie jest zbytnio ustabilizowany, jest tylko nieco cieplej i słoneczniej niż w styczniu, ale za to nie tak deszczowo. Kąpiel w morzu przy temperaturze poniżej 14°C nie jest raczej możliwa. Przy dobrych układach w lutym może nadejść już wiosna a z nią początek kwitnienia migdałowców.
- Marzec – nawet jeśli pogoda jest jeszcze trochę zmienna, to temperatury w marcu wyraźnie idą do góry. Przeciętnie w ciągu dnia dochodzi do 17°C, a nocą rzadko spada poniżej 10°C. Wiosna jest już na dobre, wyspa kwitnie po deszczach migdałowcami i makiem. Kąpiele morskie przy temperaturze ok. 15°C jeszcze nie są możliwe.
- Kwiecień – przeciętna temperatura wzrosła do 20°C, nocami też nie jest już tak chłodno. Słońce świeci przez 7 godzin dziennie, pada podobnie jak w marcu. Wiosna w całej okazałości. Tylko woda w morzu nadal chłodna.
- Maj – pierwszy w zasadzie stabilny pod względem pogody i łagodny miesiąc. Dzienna temperatura sięga już średnio 23°C, w nocy rzadko spada poniżej 15°C. Maj jest bardzo dobrym miesiącem na zwiedzanie Sycylii; nie jest jeszcze zbyt gorąco, a opady deszczu nie są uciążliwe.
- Czerwiec – można powiedzieć, pierwszy letni miesiąc z dziennymi temperaturami rzędu 28°C i ciepłymi nocami. Prawie nie pada, woda w morzu osiągnęła dobre 21°C – zaczyna się więc sezon kąpielowy. Ogólnie, na wyspie jest sucho.
Sycylia (Agrigento) | Okres zmiennej pogody trwa od listopada do marca/kwietnia (by Rinske Blok-van Middendorp na licencji FreeImages)
- Lipiec – upalny miesiąc, przeciętne temperatury dnia sięgają 31°C, noce też są gorące. Woda podgrzała się do 24°C. Kiedy w lipcu powieje sirocco, na Sycylii może być naprawdę gorąco.
- Sierpień – miesiąc podobny do lipca – upalnie i sucho. Woda w morzu jest jeszcze cieplejsza. Dla miłośników aktywnego wypoczynku należy polecić regiony powyżej 1000 m.
- Wrzesień – jest gorąco, ale już nie tak, jak w ostatnich miesiącach. Może znowu więcej padać i słońce nie świeci już tak długo. Woda utrzymuje temperaturę z lipca. Również w niżej położonych regionach możliwe są aktywne formy wypoczynku. Można powiedzieć, wrzesień jest naprawdę dobrym miesiącem na urlop na Sycylii.
- Październik – przyjemne warunki – w dzień ok. 23°C i w nocy poniżej 20°C. Woda w morzu ma cięgle jeszcze 20°C. Dobry miesiąc zarówno na kąpiele, jak i na wypoczynek bardziej aktywny.
- Listopad – zaczyna się zmienny sezon. Temperatury rzadko przekraczają w dzień 20°C, a nocami 15°C. Pada niewiele więcej niż w październiku, ale woda w morzu zdążyła już się ochłodzić do poniżej 20°C.
- Grudzień – najbardziej zmienny miesiąc z dzienną temperaturą ledwie sięgającą 15°C (w nocy poniżej 10°C). Pada przeciętnie przez osiem dni. Przy temperaturze wody rzędu 16°C kąpiel jest praktycznie niemożliwa.
Sycylia | Lipiec i sierpień to dwa skrajnie upalne miesiące, idealne na urlop na plaży (by fabrizio turco na licencji FreeImages)
Najlepszy czas na wyjazd
Optymalny czas podróży na Sycylię zależy, jak zawsze, od osobistych zainteresowań każdego turysty.
Lipiec i sierpień to dwa skrajnie upalne miesiące i przez to idealne na urlop na plaży.
Miesiące uniwersalne, to: maj, czerwiec, wrzesień oraz październik. Można wtedy zarówno kąpać się, jak i zwiedzać wyspę (w maju morze bywa jeszcze chłodne).
Okres zmiennej pogody trwa od listopada do marca/kwietnia.
Przy dobrych układach, już pod koniec lutego może rozpocząć się kwitnienie migdałowców.
Marzec i kwiecień są często bardzo piękne, ale właśnie niepewne.
Zainteresują Cię również





