Słoneczne, tętniące życiem Palermo, święta Rozalia Sycylijska, górująca nad wyspą, majestatyczna Etna, flaga z Meduzą i oczywiście... mafia – z tym zwykle kojarzy nam się Sycylia – największa wyspa Morza Śródziemnego i jeden z najpiękniejszych zakątków Włoch.
Sycylia | Rybacka wioska Castellammare del Golfo (by Roger Johnson na licencji Freeimages)
Geografia Sycylii
Wyspa ma interesujący kształt trójkąta, a ulokowana jest na południowo-zachodnim krańcu słynnego „włoskiego buta”, która to nazwa donosi się oczywiście do Półwyspu Apenińskiego.
Sycylię od Włoch lądowych oddziela bardzo wąska Cieśnina Mesyńska, stanowiąca naturalną granicę pomiędzy morzami: Jońskim i Tyrreńskim.
Wyspę o powierzchni 25,7 tysięcy km2 zamieszkuje ponad 5 milionów mieszkańców.
Najwyższym wzniesieniem na wyspie jest wulkan Etna (3 295 m n.p.m). Jest to największy i najbardziej aktywny wulkan w całej Europie.
Sycylia | Klimatyczny sycylijski balkonik (by Anna Trinchera na licencji Freeimages)
Sycylia – kraina cyklopów
Czas na kilka informacji historycznych, a jak wiadomo, w przypadku państw śródziemnomorskich, wszelkie historie często łączą się z mitami.
Za najwcześniejszych mieszkańców Sycylii uważa się Sykanów, z którymi wymieszali się przybyli tu w XI wieku p.n.e. Sikulowie z kontynentu.
W mitologii greckiej Sycylia figuruje jako kraj cyklopów i ulubienica Demeter – bogini urodzaju, która nie szczędziła jej swych łask. Bujnie rosły tu wszelkie zboża, winne krzewy i owoce. Dawniej nazywano Sycylię „spichlerzem Rzymu”.
Sycylia przeżyła trzy okresy kolonizacji: fenicką (X w. p.n.e.), grecką (VIII w. p.n.e.) i kartagińską (VII w. p.n.e.). To właśnie kolonizatorzy założyli główne sycylijskie miasta: Fenicjanie – Palermo zaś Grecy – Syrakuzy.
(Źródło: Lidia Winniczuk, Mały słownik kultury antycznej, Warszawa 1976)
Sycylia | Segesta (by Roger Johnson na licencji Freeimages)
Pogoda na Sycylii
Na Sycylii panuje klimat śródziemnomorski z suchymi, upalnymi latami oraz łagodnymi zimami. Za najcieplejszy region uważana jest południowa część wyspy.
Sycylię odwiedzać można praktycznie przez cały rok, bowiem jeśli nawet woda na wybrzeżu będzie jeszcze nieco za chłodna na plażowanie, możemy z powodzeniem zwiedzać okoliczne zabytki i bliżej poznać malownicze sycylijskie miasta.
Sycylia słynie jako słoneczna, wakacyjna wyspa, tymczasem z powodzeniem możemy się tu także cieszyć sportami zimowymi. Oczywiście narciarskim centrum wyspy jest Etna – tam, gdzie zimą możemy poszusować, w innych miesiącach roku znajdziemy świetne warunki do wspinaczki lub wycieczek rowerowych.
Sycylia | Sycylijskie miasteczko Noto czaruje barokiem (by ben parer na licencji Freeimages)
Atrakcje
Na sycylijskiej turystycznej liście przebojów króluje oczywiście zwiedzanie przepięknych i ciekawych miast wyspy, takich jak: Palermo, Monreale ze zjawiskowymi mozaikami, Agrigento wraz z pobliską „Doliną Świątyń”, Segesta ze wspaniałą dorycką świątynią, Cefalù, Piazza Armerina, Syrakuzy, Erice, Taormina czy czarujące barokiem Noto.
Sycylia to także wspaniałe górskie krajobrazy, poza Etną, na zainteresowanie turystów lubiących wspinaczkę zasługuje także pasmo górskie Nebrodi.
Miłośnicy dobrego wina nie mogą ominąć Marsali, gdzie skosztują wyśmienitych, regionalnych trunków.
W czasie wakacji na Sycylii wielu turystów zagląda także na pobliskie Wyspy Liparyjskie (zwane także Eolskimi), na których znajdziemy malowniczy wulkaniczny krajobraz i skosztujemy pysznej śródziemnomorskiej kuchni.
Sycylia | Sycylijskie marionetki (by eulezia na licencji Pixabay)
Zainteresują Cię również





