Abu Simbel położone jest nad Jeziorem Nasera (dawniej nad Nilem), na południu kraju, w egipskiej części Nubii (krainy historycznej, położonej dziś w południowym Egipcie i północnym Sudanie – od Asuanu po Chartum). Od Asuanu dzieli Abu Simbel ok. 300 km, a od granicy sudańskiej – 40 km.

Egipt | Świątynie w Abu Simbel: Świątynia Nefertari,

Egipt | Świątynie w Abu Simbel: Świątynia Nefertari,(Temple of Nefertari dedicated to goddess Hathor at Abu Simbel, Egypt by David Berkowitz na licencji CC BY 2.0)

Informacje turystyczne

W starożytności Abu Simbel było ważne głównie ze względu na znajdujące się tam zasoby czerwonego granitu, miedzi oraz kamieni szlachetnych. Dziś ta niewielka miejscowość słynie przede wszystkim z monumentalnych świątyń wzniesionych przez Ramzesa II.

W Abu Simbel znajduje się kilka hoteli, chociaż większość osób zwiedza świątynie podczas jednodniowych wycieczek z Asuanu lub Kairu, bądź też w ramach rejsu po Nilu.

Abu Simbel jest spokojną miejscowością. Charakteryzuje się bogatą fauną (zwłaszcza jeśli chodzi o żyjące nad wodą ptactwo) i pięknymi widokami. Wieczorem na terenie świątyń odbywa się piękny pokaz „Światło i Dźwięk”.

Do Abu Simbel nie dociera linia kolejowa; można się tam dostać samolotem, samochodem lub autokarem.

Pomnik potęgi Ramzesa

Kompleks złożony jest z dwóch świątyń, wybudowanych w XIII w. p.n.e. Miały one zapewnić pamięć o Ramzesie i jego żonie Nefertari oraz ukazać potęgę faraona mieszkającym na południe od Egiptu Nubijczykom.

Obie świątynie zostały wykute w skale; wykorzystano do tego celu groty, w których wcześniej znajdowały się miejsca kultowe lokalnych bóstw. Groty pogłębiono i podzielono na sale i komory.

Świątynie w Abu Simbel zostały odkryte w 1813 r. przez szwajcarskiego podróżnika Johanna Ludwiga Burckhardta. Odkopano je z piasków w 1817 r. pod kierunkiem Włocha, Giovanniego Battisty Belzoniego.

Z powodu wybudowania Wielkiej Tamy Asuańskiej i utworzenia Jeziora Nasera wielu zabytkom Dolnej Nubii groziło zalanie. W związku z tym w latach 1964-68 świątynie Abu Simbel zostały pocięte na bloki i odbudowane 65 m wyżej.

Egipt | Fasadę Wielkiej Świątyni Ramzesa II zdobią cztery, niemal 21-metrowe posągi faraona

Egipt | Fasadę Wielkiej Świątyni Ramzesa II zdobią cztery, niemal 21-metrowe posągi faraona (Temple of Ramesses II at Abu Simbel, Egypt by David Berkowitz na licencji CC BY 2.0)

Świątynia Ramzesa

Większa świątynia poświęcona została Ramzesowi oraz trzem bóstwom: Amonowi-Re, Re-Horachte i Ptahowi. Re-Horachte był bóstwem słonecznym identyfikowanym tutaj z samym Ramzesem, który już za życia uznał się za boga.

Fasadę świątyni zdobią cztery, niemal 21-metrowe posągi Ramzesa. Między nogami tych kolosów znajdują się rzeźby członków rodziny faraona. Nad wejściem wyrzeźbiono posąg przedstawiający boga Re-Horachte.

Po wejściu do świątyni znajdziemy się w wielkiej sali hypostylowej z dwoma rzędami posągów przedstawiających faraona jako zmumifikowanego Ozyrysa. Są to tzw. pilastry ozyryckie. Kolejne wejście prowadzi do drugiej sali hypostylowej.

Egipt | Abu Simbel – Wielka Świątynia Ramzesa II

Egipt | Abu Simbel – Wielka Świątynia Ramzesa II (Temple of Ramesses II at Abu Simbel, Egypt by David Berkowitz na licencji CC BY 2.0)

Gra świateł w sanktuarium

W najgłębszej części świątyni umieszczono sanktuarium. Znajdują się w nim cztery posągi: Ramzesa oraz trzech bóstw, którym zadedykowano świątynię.

Dwa razy w roku, 21 października i 21 lutego (61 dni przed i po przesileniu zimowym), można zaobserwować ciekawe zjawisko. Wschodzące słońce oświetla wizerunki faraona oraz dwóch bóstw słonecznych w sanktuarium; jedynie Ptah – jako bóg ciemności – pozostaje cały czas w cieniu. Podczas przenoszenia świątyni udało się zachować to zjawisko, chociaż jego czas przesunął się o 1 dzień.

Egipt | Fasadę świątyni Nefertari zdobią dwa posągi królowej i cztery Ramzesa

Egipt | Fasadę świątyni Nefertari zdobią dwa posągi królowej i cztery Ramzesa (Temple of Nefertari dedicated to goddess Hathor at Abu Simbel, Egypt by David Berkowitz na licencji CC BY 2.0)

Świątynia Nefertari

Mniejsza świątynia dedykowana jest żonie Ramzesa, Nefertari, oraz utożsamianej z nią bogini miłości Hathor.

Fasadę świątyni zdobi sześć posągów: dwa królowej i cztery Ramzesa. Posągi Nefertari są tej samej wielkości co posągi faraona, co według norm sztuki egipskiej stawia królową na równi z jej mężem.

W świątyni znajduje się jedna sala hypostylowa, ozdobiona rzędami posągów przedstawiających królową jako Hathor. Głębiej znajduje się przedsionek oraz sanktuarium.

W obu świątyniach możemy podziwiać dekoracje przedstawiające składanie ofiar bogom, zwycięskie bitwy Ramzesa oraz życie codzienne pary królewskiej.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...