Boukha (بوخة) to tunezyjski słodkawy, bezbarwny alkohol wyrabiany ze sfermentowanych fig. To dość nietypowe zjawisko, że w kraju muzułmańskim produkowany jest tak mocny trunek spirytusowy.
Park Narodowy Sidi Toui został założony w roku 1993. Park ten znajduje się niedaleko granicy libijskiej (ok 20km) oraz około 50 km na południe od Ben Guerdane.
Oaza Ad-Dachila, znana też jako Oaza Dakhla, jest jedną z siedmiu oaz na Pustyni Zachodniej w Egipcie. Dziś jest to przede wszystkim ośrodek turystyczny, ale w jej głównym mieście wciąż można zauważyć stare zabudowania. Oaza słynie z gorących źródeł; charakterystycznym elementem jej krajobrazu są tradycyjne domy z cegieł błotnych.
Sakkara to starożytna nekropolia należąca do wieloletniej stolicy Egiptu – Memfis. Jest jednym z najbogatszych w zabytki stanowisk archeologicznych na świecie.
Marsa Matruh (Marsa Matrouh) położone jest w północno-zachodniej części Egiptu, nad Morzem Śródziemnym, ok. 290 km na zachód od Aleksandrii. Jest ostatnim egipskim miastem przed granicą libijską i stolicą muhafazy Matruh. Populacja miasta wynosi 68 339 mieszkańców (dane z 2005 r.).
Giza to starożytne miasto położone w Dolnym Egipcie, na zachodnim brzegu Nilu, słynne ze swych monumentalnych budowli. Jest miejscem, którego raczej nie sposób ominąć w czasie podróży szlakiem zabytków staroegipskich.
Kair położony jest w północnym Egipcie, nad Nilem, niedaleko punktu, w którym rzeka zaczyna tworzyć deltę. Z powodu ciągłych wędrówek ludności trudno jest oszacować populację Kairu. Liczbę stałych mieszkańców ocenia się na 6,76 mln, zaś całej aglomeracji – na ponad 17 mln.
El-Alamein to miejscowość znana zarówno wśród amatorów plaż, morza i słońca, jak i w środowisku pasjonatów historii najnowszej. To tutaj odbyły się dwie niezwykle ważne bitwy kampanii północnoafrykańskiej podczas II wojny światowej.
Z czym kojarzy się Egipt? Z piramidami, słońcem, ciepłym morzem. Będąc tu warto odwiedzić kilka miejsc, które na zawsze zostaną w naszej pamięci. Oto top 10 miejsc, które szczególnie warto zobaczyć w Kraju Faraona.
Tutanchamon (ur. ok. 1342-39 p.n.e., zm. 1323 p.n.e.) był jednym z najbardziej znanych egipskich faraonów. Zasiadł na tronie mając zaledwie 9 lat, zmarł natomiast w wieku lat 19, prawdopodobnie na malarię. Jakie sekrety kryją dzieje młodego faraona?
W epoce predynastycznej ludność Egiptu czciła tzw. numina, które możemy określić jako luźny, bezosobowy związek formy i siły. W czasach po zjednoczeniu Egiptu numina stają się bóstwami.
W Egipcie makijaż noszony był przez przedstawicieli obu płci, a także przez dzieci. Miał on za zadanie spełniać kilka funkcji. Z jednej strony służył do podkreślania i poprawiania urody z drugiej zaś miał ochraniać przed infekcjami, szkodliwym wpływem egipskiego klimatu i insektami jak chociażby muchy. Poprzez charakterystyczny rysunek oka Egipcjanie…
Egipt jest krajem islamskim, nawet jeśli chce wyglądać nowocześnie i na wzór zachodni. Porządek społeczny jest tu dość konserwatywny i ściśle ustalony. Pojęcie moralności jest w Egipcie rozumiane zdecydowanie bardziej surowo niż w krajach Zachodu. Dotyczy to również chrześcijan koptyjskich (szczególnie w porównaniu z chrześcijanami zachodnimi). Zasady te widoczne są…
Piwo, to obok wina, jeden z najstarszych napojów alkoholowych na świecie. W starożytnym Egipcie piwo warzone było już ok. 3500 roku p. n. e. i odgrywało bardzo ważną rolę w życiu jego mieszkańców.
Egipt kryje nieocenione źródła wiedzy o życiu kobiet w starożytności. W grobowcach znajdowano np. palety do szminek, kremy, pudry, malowidła oraz wiele innych środków służących upiększaniu ciała.
W 1960 roku Egipt liczył 16 mln mieszkańców, w 2006 r. została przekroczona granica 72 mln, a pięć lat później (wg stanu na lipiec 2011) – 82 mln. Na powierzchni 1 001 049 km2 żyje dzisiaj ponad 25 razy więcej ludności niż przed 150 laty.
Starożytni Egipcjanie byli pełni szacunku wobec zwierząt, wiele z nich łączono z konkretnymi bóstwami lub przypisywano im ludzkie cechy. Jednak, żadne zwierzę nie było otoczone takim kultem, jak kot.