Boukha (بوخة) to tunezyjski słodkawy, bezbarwny alkohol wyrabiany ze sfermentowanych fig. To dość nietypowe zjawisko, że w kraju muzułmańskim produkowany jest tak mocny trunek spirytusowy.
Park Narodowy Sidi Toui został założony w roku 1993. Park ten znajduje się niedaleko granicy libijskiej (ok 20km) oraz około 50 km na południe od Ben Guerdane.
Egipt kryje nieocenione źródła wiedzy o życiu kobiet w starożytności. W grobowcach znajdowano np. palety do szminek, kremy, pudry, malowidła oraz wiele innych środków służących upiększaniu ciała.
Sharm el-Sheikh, czyli dosłownie po arabsku „Zatoka Szejka” jest jednym z najbardziej znanych i najpopularniejszych kurortów w Egipcie. Zachwyca przede wszystkim, należącymi do najpiękniejszych na świecie, podwodnymi ogrodami koralowymi.
Przed wyjazdem do Egiptu należy zaopatrzyć się w wizę. Można zwrócić się o nią do egipskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego albo wykupić na lotnisku w Egipcie za 25 USD.
Piramidy to najbardziej charakterystyczny symbol Egiptu. Te starożytne grobowce faraonów fascynują do dziś turystów, naukowców i poszukiwaczy tajemnic.
Sakkara to starożytna nekropolia należąca do wieloletniej stolicy Egiptu – Memfis. Jest jednym z najbogatszych w zabytki stanowisk archeologicznych na świecie. Egipt | Sakkara – piramida schodkowa faraona Dżesera (Pyramid of Djoser (VI) by Institute for the Study of the Ancient World na licencji CC BY 2.0) Najważniejsze informacje Sakkara…
Tereny dzisiejszego Asuanu były bardzo istotnym miejscem już w starożytności. Długo stanowiły granicę dzielącą państwo faraonów i tereny Nubii. Dziś miasto znane jest przede wszystkim z zabytków Elefantyny oraz z Wielkiej Tamy na Nilu.
W Egipcie wszędzie i o każdej porze pije się herbatę, czyli shay. Uznawana jest nawet za napój narodowy. Niech nas nie zdziwi, gdy podczas robienia zakupów na miejscowym targu sprzedawca zaproponuje nam herbaciany poczęstunek.
Fasola Fava, znana też pod nazwą bób, przyrządzana jest w Egipcie na tysiące sposobów. Jedną z potraw, której jest podstawowym składnikiem jest ful medames.
Te bogate w witaminy i wartości odżywcze nasiona oleiste znajdują szerokie zastosowanie zarówno w kuchni jak i kosmetyce. Z sezamu tłoczy się m.in. olej sezamowy, wykorzystuje się je do produkcji słodkich przysmaków jak chociażby chałwa, różnego rodzaju past, posypek czy panierek.
Jeden z najważniejszych symboli egipskich, znany również jako Oko Ra (Córka Ra), Udżat, utożsamiany z boginią Wadżet (kobra) i powiązany z mnóstwem innych bóstw, jak Hathor, Bast, Sekhmet, Mut czy Tefnut. Starożytni Egipcjani przypisywali mu ochronne i uzdrawiające moce. Egipt | Amulet przedstawiający oko Horusa (Multiple Eye of Horus Amulet…
El-Gouna (Al-Dżuna) to luksusowy, nowoczesny kurort, położony na Riwierze Morza Czerwonego we wschodniej części Egiptu. Słynie z wysoko rozwiniętej infrastruktury turystycznej, a specjalizuje się szczególnie w rozmaitych sportach wodnych.
Nuweiba to nadmorski kurort położony w południowo-wschodniej części Półwyspu Synaj. Nie zdobył jeszcze takiej popularności jak Szarm el-Szejk czy Hurghada i jest polecany przede wszystkim osobom chcącym odpocząć od natłoku turystów oblegających w sezonie najbardziej znane miejscowości.
Kair położony jest w północnym Egipcie, nad Nilem, niedaleko punktu, w którym rzeka zaczyna tworzyć deltę. Z powodu ciągłych wędrówek ludności trudno jest oszacować populację Kairu. Liczbę stałych mieszkańców ocenia się na 6,76 mln, zaś całej aglomeracji – na ponad 17 mln.