Europa - ciekawe miejsca w Europie. Wakacje, podróże i wczasy w Europie i inne informacje.

Kiedy jechać do Norwegii?

Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje zadziwiająco łagodny klimat. Powodem tego jest Golfstrom, który płynie wzdłuż wybrzeża na północ.

Narty w Austrii – Saalbach-Hinterglemm

in Austria

Jeśli nie z Mozartem i wiedeńskimi balami, Austria kojarzy się z nartami. Z nartami w Alpach. Choć do niedawna zagraniczny wyjazd na narty mógł wydawać się luksusem, dziś coraz więcej Polaków decyduje się na takie spędzenie zimowych wakacji.

Klimat Ukrainy

in Ukraina

Większa część państwa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Tylko południowe regiony, w szczególności Krym, obejmuje klimat typowo morski.

Przepisy celne

in Ukraina

Ponieważ Ukraina od lat starała się o akces do WTO (World Trade Organisation), na przestrzeni ostatnich lat stopniowo obniżyły się obciążenia celne w imporcie i postąpiły prace nad przystosowaniem prawa gospodarczego do wymogów Organizacji.

Ukraiński Festiwal Weselny

in Ukraina

W dniach 17-18 marca 2012 r. w Tarnopolu odbędzie się Zachodnioukraiński Festiwal Weselny, podczas którego ulicami miasta przejdzie parada panien młodych.

Elektrownia słoneczna na Krymie

in Ukraina

Na Krymie powstała największa w Europie Środkowej i Wschodniej elektrownia słoneczna, będąca jednocześnie jedną z największych instalacji fotowoltaicznych na świecie.

Położenie i warunki naturalne

in Ukraina

Ukraina zajmująca 5,7 % powierzchni Europy i 0,44 % powierzchni świata jest drugim po Rosji największym państwem europejskim. Południową granicę kraju wyznaczają wody morza Czarnego i jego odnogi – Morza Azowskiego.

Święto Pączka 2013

in Ukraina

Święto Pączka stanowi rozrywkę zarówno dla mieszkańców Lwowa, jak i gości z innych miast Ukrainy oraz krajów sąsiednich – zwłaszcza Polacy mogą z łatwością dotrzeć na tę apetyczną imprezę. W tym roku słodki festiwal odbywa się już po raz 6.

Ukraina w grupie D

in Ukraina

Grupę D piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 r. tworzą: Ukraina, Szwecja, Francja i Anglia. Ogólna opinia jest taka, że w grupie tej nie ma faworytów. Potwierdzają to słowa głównego trenera reprezentacji piłkarskiej Ukrainy – Olega Błochina, który twierdzi, że „jeśli Anglia i Francja uważają, że są o klasę wyżej od…

Miodowy Festiwal

in Ukraina

14 sierpnia w mieście Kołomyja na Ukrainie odbył się ciekawy festiwal o kuszącej nazwie: „Miodowy Zbawiciel” (Медовий Спас). Uroczystość ta ma związek z prawosławnym świętem obchodzonym w okresie wybierania w pasiekach miodu.

Słoboda Mamaja – skansen w Kijowie

in Ukraina

”Ukraina – terra kozacorum” – powiedział w połowie XVII wieku francuski inżynier-kartograf Guillaume Le Vasseur de Beauplan.

Tomar – dawna siedziba Templariuszy

Tomar to niewielkie miasto położone w centralnej części kraju, około 2 godz. drogi samochodem od Lizbony. Jest to jedna z portugalskich perełek, którą warto odwiedzić choćby na jeden dzień.

Weselna forteca

in Ukraina

Festiwal „Weselna Forteca” odbędzie się między 29 kwietnia a 1 maja 2012 r. w Kamieńcu Podolskim. Uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia będą mogli zobaczyć, jak odbywały się tradycyjne wesela ukraińskie (odmiana podolska i huculska), żydowskie i ormiańskie.

Parada tulipanów na Krymie

in Ukraina

W połowie kwietnia w Nikitskim Ogrodzie Botanicznym koło Jałty odbędzie się doroczna parada wiosennych kwiatów. W ciągu dwóch tygodni zakwitnie tu ponad 160 odmian tulipanów.

Kalendarz imprez – kwiecień 2012

in Ukraina

W bieżącym roku zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym Wielkanoc przypada właśnie w kwietniu. Na Ukrainie odbywa się w tym okresie wiele imprez poświęconych upowszechnianiu i kultywowaniu wielkanocnych tradycji.

Festiwal Lodowych Rzeźb w Czerkasach

in Ukraina

Festiwal Rzeźb Lodowych już po raz piąty odbędzie się w Czerkasach (miasto w centralnej części Ukrainy nad Dnieprem). Podobnie jak w latach poprzednich, „Kryształ-2012” (КриЖталь-2012) będzie poświęcony konkretnej tematyce.

Pierwsza w Europie sztuczna plaża

Na północy Portugalii, w uroczej miejscowości Mangualde zakończono właśnie niezwykłą inwestycję. Powstała tam pierwsza w Europie sztuczna plaża!

Portugalia nie zgadza się z oceną Moody’s

Portugalia mocno skrytykowała obniżenie jej zdolności kredytowej przez agencję ratingową Moody’s. Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Siva wezwał kraje strefy euro do „przebudzenia się” - według niego agencje stwarzają zagrożenie dla jedności walutowej oraz całej gospodarki europejskiej.