Peso meksykańskie (międzynarodowy kod walutowy – MXN) było pierwszą walutą na świecie, która została oznaczona symbolem $. W późniejszym okresie znaczek ten został rozpropagowany przez amerykańskie dolary, stając się wręcz ich symbolem.
Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym miejscem Meksyku jest znajdujące się na półwyspie Jukatan – Chichén Itzá. Miasto założone przez Majów w V wieku, pozwala nam obecnie poznać kulturę, charakterystyczną architekturę i zwyczaje tego dawnego ludu.
Oaxaca jest to miasto położone na południu Meksyku, które dzięki ogromnemu dorobkowi historycznemu, może stawiać się w czołówce miejscowości najchętniej odwiedzanych w kraju.
Jadąc do Meksyku na wakacje nurkowe nie można pominąć nurkowania w Morzu Karaibskim. Główne miejsca nurkowe na morzu to przede wszystkim wyspa Cozumel oraz Riwiera Maya.
Położone w północno-wschodniej części Meksyku Monterrey to ogromne, nowoczesne miasto, które nijak ma się do wyobrażeń o kowbojach w kapeluszach, gdyż już na pierwszym kroku spotykamy tu głównie eleganckich mężczyzn w kosztownych garniturach.
Meksyk to przede wszystkim skąpane w słońcu Acapulco, miasta Majów i Azteków, rezerwaty wielorybów, tajemnicze miejsca objawień (wzgórze Tepeyac), wyśmienita tortilla, ostre papryczki i słynna czerwona fasolka – teraz już wiemy dlaczego nazywany bywa „krajem o stu twarzach”.
Cancún to ciekawa alternatywa turystyczna dla osławionego, a tym samym nieco tłocznego, Acapulco. Miejscowość ta liczy dopiero 40 lat, a powołano ją do istnienia głównie ze względu na licznie przybywających do Meksyku turystów.
Ten przepiękny, kulturowo bogaty i niezwykle wesoły kraj Azteków ma bardzo klasyczne przepisy wizowe. Podstawowe pytanie brzmi, czy jedziemy tam tylko w celach turystycznych czy być może do pracy, na uczelnię lub by przeprowadzić jakieś ważne konsultacje i transakcje handlowe?
Meksyk leży w południowej części Ameryki Północnej. Od wschodu otoczony jest przez Morze Karaibskie i Zatokę Meksykańską, od zachodu – przez Ocean Spokojny, od północy graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, a od południa – z Gwatemalą i Belize.
Imbir w stanie dzikim występuje w tropikalnych rejonach Azji i Australii. Duże plantacje tej byliny znajdziemy także w krajach Ameryki Łacińskiej, Afryki i Australii. Imbir szczególnie popularny jest w kuchni azjatyckiej.
Dla wielu osób wymarzone wakacje to odpoczynek na przyhotelowym basenie, czysta plaża czy kolorowy drink. Inni swój urlop wolą spędzać zwiedzając zabytki, przemierzając urokliwe uliczki i kosztując znakomitej kuchni.
Jako jeden z głównych symboli Meksyku wymienić można tequilę. Bez wątpienia jest to najbardziej znany i reprezentatywny trunek kraju. Tequila to wysokoprocentowy napój alkoholowy, który pochodzi z miasta, noszącego w XVI w. tę samą nazwę.
Z czym kojarzy się nam kuchnia meksykańska? Oczywiście z pikantnymi papryczkami chili i tequilą. Meksykańska tradycja kulinarna to jednak znacznie więcej.
Do listopada 2004 roku na Kubie obowiązującą walutą był dolar amerykański. Od tamtego momentu w kraju funkcjonuję dwie waluty: peso wymienialne (peso convertible - CUC) oraz peso kubańskie niewymienialne (peso nacionale - CUP).
Diego Rivera to jeden z najbardziej znanych meksykańskich artystów XX wieku, blisko związany z kręgami komunistycznymi i bohemą artystyczną, mąż Fridy Kahlo.