Boukha (بوخة) to tunezyjski słodkawy, bezbarwny alkohol wyrabiany ze sfermentowanych fig. To dość nietypowe zjawisko, że w kraju muzułmańskim produkowany jest tak mocny trunek spirytusowy.

Jednakże, jak podają statystyki, tylko 6% społeczeństwa tunezyjskiego spożywa alkohol.

Tunezja | Boukha – biała figowa wódka

Tunezja | Boukha – biała figowa wódka (Alkol by Ali Utku Selen na licencji CC BY-SA 2.0)

Alkoholowy duch

Nazwa alkoholu wywodzi się z dialektu języka judeo-tunezyjskiego lub judeo-berberyjskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „alkoholowy duch”.

Alkohol ten otrzymuje się podczas typowego procesu destylacji. Boukha ma od 36 do 40% alkoholu. Jedna z najbardziej znanych destylarni, w której boukha produkowana jest na sprzedaż, znajduje się w La Soukra, nieopodal stolicy kraju.

Narodowy trunek

Boukha jest traktowana jako narodowy trunek, który pity w niewielkich ilościach przed posiłkiem jako aperitif ma zaostrzać apetyt, a po posiłku jako digestif pomaga w przyspieszeniu procesów trawiennych.

Figowa wódka może być podawana sama, w temperaturze pokojowej lub zmrożona, albo jako dodatek do koktajli i baza do drinków. Zazwyczaj boukha przed posiłkiem podawana bywa z zestawem najróżniejszych przekąsek nazywanych kémia. Ponadto wykorzystywana bywa także do zaostrzania smaku sałatek oraz nadania wyrazistości deserów.

Tunezja | Boukha traktowana jest jako narodowy alkohol

Tunezja | Boukha traktowana jest jako narodowy alkohol (by skazar)

Typowe drinki i koktajle przygotowywane na bazie wódki boukha:

Sidi Bou – to drink dla tych, którzy lubią prostotę smaków. Sok lub mieszankę soków owocowych (ananasowy, pomarańczowy, grejpfrutowy, gruszkowy lub brzoskwiniowy) miesza się z alkoholem boukha w proporcji ¾ soku i ¼ alkoholu. Sisi Bou podaje się dobrze schłodzony w wysokiej szklance.

Hammamet – to przepyszny koktajl pity jako aperitif. Aby go przygotować należy zmieszać sok pomarańczowy z boukha w proporcji ¾ soku i ¼ alkoholu, a następnie dodać odrobinę czerwonego syropu grenadine wyrabianego z owoców granatu. Piękny kolor i orzeźwiający smak tego koktajlu powodują, że jest on często zamawiany przez turystów.

Monastir – to koktajl o niezwykłym smaku. Przygotowuje się go w szejkerze intensywnie mieszając, w proporcjach: 1/3 kremu kakaowego, 1/3 śmietany oraz 1/3 wódki boukha. Mocno schłodzony podawany jest w kieliszkach koktajlowych.

Innymi mocnymi alkoholami, które można kupić w Tunezji są: wyrabiany z daktyli 40-procentowy słodki thibarine oraz rodzaj grappy aromatyzowanej różnymi roślinami. Mimo wysokich cen tunezyjskich alkoholi, stały się one jednymi z najczęściej kupowanych przez turystów pamiątek oraz prezentów dla znajomych.

Zainteresują Cię również

Chorwackie alkohole Chorwackie alkohole
Baczny turysta mijający autokarem rozległe połacie chorwackich winnic, na pewno domyśli się, iż kraj ten powinien...
Cypryjskie alkohole Cypryjskie alkohole
Cypryjczycy oprócz znakomitej śródziemnomorskiej kuchni i słodyczy, oferują również wyśmienite alkohole. Ogromną...
Zivania Zivania
Zivania jest obok wina Commandaria, kolejnym tradycyjnym, cypryjskim napojem alkoholowym. Ten bezbarwny, wytrawny...
Commandaria – najstarsze wino na świecie? Commandaria – najstarsze wino na świecie?
Wino Commandaria uważane jest za jedno z najstarszych win świata, jeśli nie najstarsze. Biorąc pod uwagę fakt, że...
Włoskie wina Włoskie wina
W obecnych czasach Włochy uważane są za jednego z największych producentów win (ok. 15% produkcji światowej)....
Wino Madera Wino Madera
Madera to wyjątkowa wyspa nie tylko pod względem przepięknych krajobrazów i mnóstwa kwitnących kwiatów. Wyspa...