Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i starymi amerykańskimi samochodami, panie zwracają uwagę na uśmiechnięte twarze lokalnych mieszkańców, wspaniałe plaże i elektryzującą muzykę.

Caracas, Wenezuela

Caracas (by skeeze na licencji Pixabay

 

Wszystkich zachwycają cuda wenezuelskiej przyrody, tajemnice dżungli, zjawiskowe fale, bajeczne wodospady i odmęty rzeki Orinoko, każdy z nas kojarzy także słynne wenezuelskie seriale. Wenezuela, tak piękna w swej różnorodności, jest jednym najpopularniejszych kierunków turystycznych Ameryki Południowej.

Położenie Wenezueli

Wenezuela położona jest nad Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim, w północnej części południowej Ameryki.

Państwo to graniczy z Kolumbią, Brazylią i Gujaną.

Powierzchnia państwa wynosi około 916 km2, całkowita długość jego granic to 4993 km, zaś linii brzegowej – 2718 km.

Krajobraz

Na obszarze Wenezueli wyróżnić można trzy główne regiony geograficzne: Andy Północne (północne i północno-zachodnie rejony kraju), Nizinę Orinoko (środkowa część państwa) i Wyżynę Gujańską (południowa i południowo-wschodnie obszary kraju).

Wybrzeża Wenezueli zdobią piękne piaszczyste plaże zajmujące liczne zatoki i półwyspy. W środkowej części kraju i na półwyspie Paria spotkamy się z dość stromymi, górzystymi wybrzeżami.

Wenezuela to także liczne wyspy Morza Karaibskiego, m. in.: Margarita, La Tortuga czy Aves.

Merida, Wenezuela

Górskie miasteczko Merida (by ID 12019 na licencji Pixabay

Północne rejony kraju (głównie Andy) to obszar aktywny sejsmicznie.

Główną rzeką kraju jest Orinoko, mająca swe źródła na Wyżynie Gujańskiej. Jej liczne dopływy tworzą malownicze meandry i kaskady, czyniąc krajobraz Wenezueli jeszcze piękniejszym. Na jednej z rzek, Churun, powstał najwyższy wodospad świata – Salto Angel o wysokości 1054 metrów!

 

Pogoda w Wenezueli

Wenezuela znajduje się w strefie klimatu równikowego wilgotnego i suchego. Średnia temperatura na przestrzeni całego roku (nie wliczając rejonów górskich, gdzie występuje piętrowość klimatyczna) waha się w granicach 35-22 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o opady, to im dalej na południe, tym jest ich więcej. W zależności od regionu, najbardziej intensywne deszcze mogą występować od września do grudnia (zachodnie części kraju) lub między kwietniem a październikiem (Nizina Orinoko). Najbardziej sucho jest w styczniu i lutym (na zachodzie), między czerwcem a sierpniem (na wschodzie) i oraz w lutym i marcu (Nizina Orinoko).

Najlepszym czasem na podróż do Wenezueli są więc miesiące od stycznia do marca.

Maracaibo, Wenezuela

Pusta ulica w Maracaibo, Wenezuela (by ID 272447 na licencji Pixabay

Atrakcje Wenezueli

 

Na liście największych atrakcji Wenezueli królują oczywiście tutejsze wyspy i plaże. Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się wyspa Margarita i malowniczy archipelag Los Roques, na którym utworzono rezerwat przyrody.

Nie możemy ominąć także wspaniałego Parku Narodowego Canaima z najwyższym wodospadem świata – Salto Angel i wodospadem, pod którego wodną kurtyną wiedzie ścieżka – Salto Sapo. Tych, którzy kochają góry z pewnością zachwyci widok zjawiskowej Roraimy, góry stołowej (tzw. tepui), liczącej 2810 m n.p.m. i również położonej w granicach parku.

Turyści chętnie odwiedzają także Médanos de Coro National Park – wspaniałą krainę wydm na północy kraju. Piaskowe góry sięgają tu nawet 40 metrów i tworzą iście pustynny krajobraz. Pod wpływem wiatru wydmy nieustannie zmieniają tu kształt, dlatego każda wizyta w tym miejscu okaże się niepowtarzalną.

Zainteresują Cię również

Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Klimat Francji Klimat Francji
Francja położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się dość łagodnymi zimami. Wyjątkiem od...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Klimat i temperatura w Chorwacji Klimat i temperatura w Chorwacji
Naturalne granice górskie, oddzielające ziemie nadmorskie od tych położonych w głębi lądu, są jedną z przyczyn...
Klimat Tunezji Klimat Tunezji
Ze względu na wyjątkowe położenie geograficzne, w Tunezji można wyróżnić cztery strefy klimatyczne. Tunezja przez...