Chorwacja to klimatyczne miasta, piękne plaże i cała gama turystycznych atrakcji, nic więc dziwnego, ze jest to idealny cel letnich wakacji. Poznawanie zakątków tego niesamowitego kraju może być wspaniałą przygodą.

Chorwacja | Rzymskie ruiny w Splicie

Chorwacja | Rzymskie ruiny w Splicie (Roman Ruins - Solin - Outside Split - Croatia 01 by Adam Jones na licencji CC BY-SA 2.0)

Historia starożytna Chorwacji

Warto zainteresować się przede wszystkim tajemnicami przeszłości chorwackich ziem, na których wznosili swe budowle władcy najpotężniejszego imperium starożytnego świata.

Człowiek Neandertalski w Chorwacji

W 1899 roku na stanowisku Hušnjakowa Gora w pobliżu Krapiny odkryto skamieniałe szczątki należące do jednego z naszych praprzodków - Homo sapiens neanderthalensis. Trwającą sześć lat ekspedycją wykopaliskową kierował wybitny chorwacki archeolog i paleontolog Dragutin Gorjanović-Kramberger. Odkryto wówczas aż 876 pojedynczych fragmentów kości hominidów i zwierząt plejstocenu, które stanowią jedną z największych kolekcji tego typu na skalę światową. Odkryte części szkieletu Neandertalczyka datowane są na ok. 100 tysięcy lat p.n.e. Najprawdopodobniej należały one do kilkudziesięciu osobników różnej płci i wieku, co umożliwiło przeprowadzenie wielu badań porównawczych nad gatunkiem.

Ze szczegółami zapoznać się na stronie: www.krapina.com.

Kultury eneolitu i epoki brązu

  • Kultura vučedolska
  • Kultura bjelobrdska
  • Kultura daljska
  • Kultura sopocka

Kolonizacja grecka

Specyficzną kulturę Chorwacji ukształtowały na przestrzeni wieków jej burzliwe dzieje. Przybysze z różnych stron świata zaszczepiali na jej ziemiach przeróżne nowinki. Tak podziwiane dziś przez turystów oliwne gaje i kuszące winnice Chorwacja zawdzięcza wizycie Greków z IV w. p.n.e. Wówczas to przybyli z Sycylii Dorowie zaczęli zakładać u wybrzeży dzisiejszej Chorwacji swe kolonie handlowe. Do najważniejszych z nich należały: Issa (na wyspie Vis), Lumbarda (na Korčuli), Trogir, Stobreč, Solin (dzisiejsza Salona), Cavtat. Grecy przynieśli ze sobą ponadto umiejętność budowy statków i wyrabiania ceramiki oraz pismo.

Chorwacja | Rzymski amfiteatr w Puli

Chorwacja | Rzymski amfiteatr w Puli (Pula Arena - 2 by Grant Bishop na licencji CC BY-SA 2.0)

Śladami Rzymian

Zadar – w mieście tym zachował się oryginalny rzymski plan ulic.

Split – to dawne rzymskie Spalatum. W III w n. e. wzniesiono tu wspaniały pałac cesarza Dioklecjana, który dziś jest jedną z najlepiej zachowanych rzymskich budowli na świecie. Doskonały stan zachowania starożytnej architektury miasto zawdzięcza późniejszym osadnikom, którzy wznosili swe rezydencje i kościoły w obrębie murów pałacu nie burząc jego struktury. Monument wznosi się tuż nad zatoką. Owa forteca łączyła w sobie architekturę bogatej willi i obozu wojskowego, a jej wymiary wynoszą 215x180 m. Turyści mogą zwiedzać odkopane sale podziemi pałacu oraz otoczony kolumnami dziedziniec. Zachowały się także należące do kompleksu ruiny mauzoleum Dioklecjana i świątyni Jupitera.

Solin – starożytna Salona uchodzi za jedno z najciekawszych odkryć archeologicznych Chorwacji. Była to niegdyś stolica rzymskiej prowincji - Dalmacji. W mieście zachowały się starożytne mury miejskie, akwedukt i ruiny łaźni rzymskiej a także brama – Porta Caesarea z zachowanym fragmentem drogi. Na zachodnim krańcu salony znajdują się ruiny amfiteatru z II w. n. e.

Poreč – to dawne Parentium: rzymskie miasto założone na zachodnim wybrzeżu Istrii. Główna ulica starożytnego miasta - decumanus (biegnąca na osi wschód – zachód) do dziś pełni swoją pierwotną funkcję. W starej części miasta zachowały się ruiny dwóch świątyń rzymskich.

Chorwacja | Detal z Pałacu Dioklecjana w Splicie

Chorwacja | Detal z Pałacu Dioklecjana w Splicie (Diocletian's Palace (XXVIII) by Institute for the Study of the Ancient World na licencji CC BY 2.0)

Pula – to starożytna kolonia rzymska - Polensium. Najznakomitszym zabytkiem miasta są doskonale zachowane ruiny amfiteatru Wespazjana z I w n. e. Budowla ta mogła pomieścić aż 23 tysiące osób. Owo „muzeum na wolnym powietrzu” mieści się nad zatoką na północny-wschód od starego miasta. Dziś zamiast krwawych walk gladiatorów odbywają się w amfiteatrze innego typu igrzyska – festiwale filmowe. W Puli zachowały się ponadto ruiny rzymskiego forum, dziś pełnego kawiarenek i pieszych (bynajmniej nie w togach). W północno-wschodniej części placu mieści się monumentalna świątynia Augusta. Do innych materialnych pozostałości po Imperium Łuk Triumfalny Sergiusza z 27 r. n. e. i rzymskie mury obronne.

Krk – w I w p. n. e. była to rzymska osada Curicum.

Brijuni – ruiny willi rzymskiej z I w n.e.

Dzieła rzymskich rzeźbiarzy podziwiać można w ogrodach na tyłach muzeów archeologicznych w Zagrzebiu i Puli.

Muzea archeologiczne

Chorwacja | Solin

Chorwacja | Solin (Solin Ruins by Adam Baker na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Flaga, herb i hymn narodowy Chorwacji Flaga, herb i hymn narodowy Chorwacji
Flagę Chorwacji tworzą trzy poziome pasy w kolorach: czerwonym, białym i niebieskim. W samym centrum umieszczony...
Bodhi – Drzewo Oświecenia Bodhi – Drzewo Oświecenia
Powszechne jest przekonanie, że Siddhattha doznał Oświecenia podczas medytacji u stóp drzewa. W przekazach Buddy o...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...