Co roku 3 lutego w Dubrowniku rozpoczyna się trwający kilka dni festiwal św. Błażeja. Z tej okazji miasto przystrajane jest wizerunkami świętego a ulicami Starego Miasta przechodzi barwna procesja.

Ponadto w czasie trwania święta w Dubrowniku odbywają się liczne koncerty, przedstawienia, wystawy i wydarzenia sportowe.

Chorwacja | Kościół św. Błażeja w Dubrowniku

Chorwacja | Kościół św. Błażeja w Dubrowniku (St. Blaise's Church - Dubrovnik by Haydn Blackey na licencji CC BY-SA 2.0)

Kim był św. Błażej?

Św. Błażej żył na przełomie III-IV wieku. Pochodził z bogatej greckiej lub armeńskiej rodziny. Został wykształcony na lekarza, jednak po śmierci biskupa Sebasty, duchowni wybrali go na nowego biskupa miasta. W czasie prześladowań chrześcijan schronił się w górskiej jaskini, gdzie leczył dzikie zwierzęta, dzięki czemu zyskał sobie miano opiekuna zwierząt. Inna legenda głosi, że w cudowny sposób uleczył chłopca, który zadławił się ością, co sprawiło ze zaczął być uznawany za patrona strzegącego przed chorobami gardła.

Ponieważ święty Błażej odmówił wyrzeczenia się swojej wiary, został aresztowany i wtrącony do lochu. Podczas jego uwięzienia, odwiedziła go kobieta, której kiedyś pomógł, i przyniosła mu jedzenie oraz świece – dwie skrzyżowane ze sobą świece stały się później atrybutem świętego.

Święty Błażej był torturowany (przy użyciu zgrzebła do wełny) a następnie ścięty i pochowany niedaleko murów Sebasty.

Zazwyczaj przedstawiany jest jako biskup z siwą lub białą brodą, trzymający świece, pastorał lub zgrzebło. Jako patron miasta Dubrownik św. Błażej często przedstawiany jest z miniaturą miasta w rękach.

Legenda związana z miastem Dubrownik

Według legendy ówczesny pleban, podczas wieczornego spaceru, zauważył że drzwi kościoła św. Szczepana są otwarte. Postanowił sprawdzić co się dzieje i wszedł do środka. We wnętrzu świątyni ujrzał starca, który przedstawił się jako św. Błażej. Mężczyzna, podający się za świętego, wyjaśnił, że przybył, by ostrzec mieszkańców przez wielkim zagrożeniem ze strony Wenecjan. Pleban natychmiast udał się do rady miasta, by przekazać ostrzeżenie. Wenecjanie widząc, że miasto szykuje się do obrony, zrezygnowali z ataku i opuścili wybrzeże. Mieszkańcy miasta w wyrazie wdzięczności ogłosili świętego patronem swojego miasta.

Chorwacja | Św. Błażej, jako patron miasta, często bywa przedstawiany z miniaturą miasta w rękach

Chorwacja | Św. Błażej, jako patron miasta, często bywa przedstawiany z miniaturą miasta w rękach (Dubrovnik_2 by Mario Fajt na licencji CC BY 2.0)

Festiwal św. Błażeja

Festiwal ma bardzo długą tradycję, sięgającą XII wieku. Święto upamiętnia ratunek miasta na dzień przed atakiem Wenecjan w 971 roku.

Festiwal św. Błażeja został w 2009 roku wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Oficjalnie festiwal rozpoczyna się już 2 lutego, w dniu święta Ofiarowania Pańskiego i trwa kilka dni. Otwarcie festiwalu następuje wraz z wciągnięciem sztandaru z wizerunkiem św. Błażeja na kolumnę Rolanda, przed kościołem św. Błażeja. Wydarzeniu temu towarzyszy bicie dzwonów, radosne okrzyki "Živio sveti Vlaho" ("Żyj długo św. Błażeju"), wypuszczenie białych gołębi jako symbolu wolności oraz wystrzały z zabytkowej broni.

Na drugi dzień, po porannej mszy, spod Katedry rusza uroczysta procesja, której przewodniczy biskup Dubrownika. Barwny tłum, składający się z mieszkańców miasta w narodowych strojach, trombunjerów, księży, zakonnic, muzyków i chorążych porusza się wzdłuż ulicy Stradun – głównej arterii miasta.

W czasie procesji eksponowane są relikwie św. Błażeja – ręka, stopa i gardło, zamknięte w zabytkowych, bogato zdobionych relikwiarzach w formie bizantyjskiej korony, ręki i nogi.

Ważnym elementem obchodów tego święta jest tzw. "grličanje", czyli rytuał mający uchronić wiernych przed chorobami gardła. Ksiądz unosi nad głowami, zgromadzonych w kościele wiernych, dwie skrzyżowane ze sobą świece.

Po procesji, w godzinach popołudniowych mieszkańcy miasta biorą udział w popularnej loterii liczbowej – tombola.

Chorwacja | Rzeźba przedstawiająca św. Błażeja znad Bramy Pile

Chorwacja | Rzeźba przedstawiająca św. Błażeja znad Bramy Pile (Croatia-01552 - Saint Blaise by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Życzenia bożonarodzeniowe w języku chorwackim Życzenia bożonarodzeniowe w języku chorwackim
Święta tuż tuż. Czas już wysłać znajomym Chorwatom życzenia bożonarodzeniowe. Obowiązkowo w języku chorwackim...
Bożonarodzeniowe zwyczaje i tradycje w Chorwacji Bożonarodzeniowe zwyczaje i tradycje w Chorwacji
Chorwacja jest krajem katolickim i tak jak w Polsce Boże Narodzenie obchodzi się tu 25 grudnia. Chorwackie święta,...
Zwyczaje Wielkanocne w Chorwacji Zwyczaje Wielkanocne w Chorwacji
Wiele chorwackich zwyczajów wielkanocnych wywodzi się z okresu pogaństwa. Mniej więcej w tym czasie obchodziło się...
Najważniejsze święta i wydarzenia kulturalne Najważniejsze święta i wydarzenia kulturalne
Mieszkańcy Chorwacji przykładają dużą wagę do obchodzenia uroczystości upamiętniających kluczowe momenty...
Karnawał nie tylko w Rio! Karnawał nie tylko w Rio!
Masz ochotę na szaloną zabawę w karnawale, ale Rio de Janeiro jest kierunkiem zbyt odległym zarówno geograficznie,...
Dani tartufa u Istri, czyli Istryjskie Dni Trufli Dani tartufa u Istri, czyli Istryjskie Dni Trufli
Każdego roku jesienią w wielu miejscowościach w centralnej Istrii odbywają się słynne Dni Trufli. Jest to czas...