Oktoberfest to słynne niemieckie święto piwa obchodzone co roku w październiku. Czy znacie genezę tego festynu, popularnego dziś na całym świecie? Jeśli nie, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Dowiecie się z niego także, że w Oktoberfest chodzi o coś więcej niż tylko bursztynowy trunek.

Niemcy | Motywem przewodnim Oktoberfest jest oczywiście wyśmienite niemieckie piwo

Niemcy | Motywem przewodnim Oktoberfest jest oczywiście wyśmienite niemieckie piwo (oktoberfest by 46137 na licencji CC BY 2.0)

Geneza festynu

Pomysłodawcą tego święta nie był żaden król ani żaden minister, a po prostu zwykły podoficer, członek bawarskiej Gwardii Narodowej. Zaproponował on, aby ślub Ludwika Bawarskiego i księżniczki Teresy von Sachsen-Hildburghausen uświetnić wielkimi wyścigami koni. Bankier i zarazem major kawalerii, Andreas von Dall’Armi, przekazał tę propozycję ówczesnemu monarsze (Maksymilian I Józef Wittelsbach) – król był zachwycony.

I tak to się zaczęło...

17 października 1810 r. na cześć królewskiej pary młodej, która pięć dni wcześniej wzięła ślub, na błoniach na skraju miasta miały miejsce wspaniałe wyścigi konne, a tym samym pierwszy zwiastun „Październikowego Święta”. Łąkę (die Wiese) nazwano imieniem księżniczki Teresy i odtąd nosi ona nazwę „Theresienwiese”.

Niemcy | Oktoberfest jest dzisiaj największym ludowym festynem na świecie

Niemcy | Oktoberfest jest dzisiaj największym ludowym festynem na świecie (Oktoberfest Blumenau 2011 by Vitor Pamplona na licencji CC BY 2.0)

Coroczne świętowanie

Rok później wszyscy zgodnie stwierdzili, że tak udane święto powinno się odbyć ponownie.

Rok po roku festyn odbywał się jako impreza finansowana prywatnie, aż do 1819 r., kiedy ojcowie miasta Monachium wzięli sprawy w swoje ręce. W przyszłości Oktoberfest miał się odbywać każdego roku bez wyjątku pod kierownictwem miasta. Przybywało wciąż kramów i karuzel, co nadało świętu charakter festynu ludowego.

W 1881 r. zdarzyła się kolejna okazja do świętowania: otwarta została pierwsza smażalnia kurczaków i zaczęto sprzedawać zgłodniałym gościom tradycyjne „wiesnhendl” (hendl = kurczak).

Pod koniec XIX wieku Oktoberfest coraz bardziej upodabniał się święta, jakie znamy obecnie. Elektryczne lampy oświetlały kramy i karuzele, odbywało się coraz więcej różnych pokazów, a browary, w związku z dużym popytem, urządziły wielkie namioty piwne z kapelami w miejsce piwnych budek.

Niemcy | Oktoberfest to coś więcej niż piwna uczta, do udziału w festiwalu coraz częściej zachęcane są także rodziny z dziećmi oraz seniorzy

Niemcy | Oktoberfest to coś więcej niż piwna uczta, do udziału w festiwalu coraz częściej zachęcane są także rodziny z dziećmi oraz seniorzy (Oktoberfest Blumenau 2011 by Vitor Pamplona na licencji CC BY 2.0)

100-lecie Oktoberfest

Z okazji 100 jubileuszu w 1910 r. w największym wówczas namiocie z 12 000 miejsc, sprzedano 12 000 hektolitrów piwa (1 hl = 100 l).

Odszpuntowana!

W roku 1950 po raz pierwszy burmistrz Monachium Thomas Wimmer wybił szpunt pierwszej festynowej beczki z piwem. Odtąd stało się tradycją, że każdy Oktoberfest otwiera burmistrz wybijając korek z pierwszej beczki i wołając: „O’zapft is!” (odszpuntowana!).

Oktoberfest dzisiaj

Oktoberfest jest dzisiaj największym ludowym festynem na świecie i przyciąga corocznie ponad sześć milionów uczestników. Coraz liczniej przybywają nań goście z zagranicy, nie tylko z sąsiednich Włoch, Austrii i Holandii, ale także z USA, Japonii i Australii.

Oktoberfest coraz bardziej przekształca się w festiwal piwa: dwa lata temu rozlano siedem milionów „mass” (bawarska jednostka objętości piwa równa 1,069 litra).

Świąteczny nastrój tworzy muzyka, śpiew i tańce. Aby Oktoberfest nie stał się drugim „Ballermann 6” (lokal na Majorce, słynny z wypijanych tam ogromnych ilości piwa przez niemieckich turystów), wprowadzono do programu w 2005 r. zmiany zachęcające do udziału w festynie także rodziny i starszych gości.

Z okazji 200 jubileuszu w 2010 roku w obchody włączono wątki historyczne. Był przytulny, dogodny dla rodzin festynowy namiot, bogaty program kulturalny, stare karuzele i wyścigi konne, niczym w pierwszych latach istnienia Oktoberfest.

Niemcy | Popularną festiwalową rozrywką są karuzele

Niemcy | Popularną festiwalową rozrywką są karuzele (Oktoberfest Festival 2011 | 111002-2752-jikatu by Jimmy Baikovicius na licencji CC BY-SA 2.0)

Oktoberfestbier – festiwalowe piwo

Jasne piwo dolnej fermentacji jest warzone wyłącznie przez monachijskie browary specjalnie na tę okazję. Lekko gorzki, przyjemny smak piwa doskonale pasuje do tutejszych przysmaków, takich jak golonka czy kurczak. Zawartość alkoholu wynosi ok. 6% i jest wyższa niż zwykłego jasnego piwa. Browary przestrzegają Bawarskich Zasad Czystości z 1516 r.

Kilka festiwalowych słówek

  • Wiesn – potoczna nazwa Oktoberfest. „Wiesn” znaczy po bawarsku „łąka”. Ponieważ Monachijski Oktoberfest odbywa się na Theresienwiese, czyli Łące Teresy, stąd jego ludowa nazwa.
  • Haxe – golonka
  • Hendl – kurczak
  • Obazda – przyprawiony ser
  • Brezn – precel
  • Oa Bia – jedno piwo (litr)
  • Oans, zwoa, gsuffa! – typowy toast: raz, dwa, do dna!
  • Schädlwä – ból głowy.

 

Zainteresują Cię również

Chorwackie alkohole Chorwackie alkohole
Baczny turysta mijający autokarem rozległe połacie chorwackich winnic, na pewno domyśli się, iż kraj ten powinien...
Cypryjskie alkohole Cypryjskie alkohole
Cypryjczycy oprócz znakomitej śródziemnomorskiej kuchni i słodyczy, oferują również wyśmienite alkohole. Ogromną...
Zivania Zivania
Zivania jest obok wina Commandaria, kolejnym tradycyjnym, cypryjskim napojem alkoholowym. Ten bezbarwny, wytrawny...
Commandaria – najstarsze wino na świecie? Commandaria – najstarsze wino na świecie?
Wino Commandaria uważane jest za jedno z najstarszych win świata, jeśli nie najstarsze. Biorąc pod uwagę fakt, że...
Włoskie wina Włoskie wina
W obecnych czasach Włochy uważane są za jednego z największych producentów win (ok. 15% produkcji światowej)....
Wino Madera Wino Madera
Madera to wyjątkowa wyspa nie tylko pod względem przepięknych krajobrazów i mnóstwa kwitnących kwiatów. Wyspa...