Szewczenkivskij Haj („Las Szewczenki”) to popularna nazwa nadana Lwowskiemu Muzeum Architektury i Kultury Ludowej. Na powierzchni 59 hektarów możemy tu podziwiać wspaniale zachowane przykłady drewnianej architektury ludowej.

(Nazwa obiektu w języku ukraińskim: Шевченківський гай).

Ukraina | Lwowskie Muzeum Architektury i Kultury Ludowej

Ukraina | Lwowskie Muzeum Architektury i Kultury Ludowej (by jerzyostapczuk)

Charakterystyka muzeum

Muzeum otwarto w 1972 r. Położone jest ono pośród lasu, w najbardziej malowniczym pod względem przyrody zakątku Lwowa, w północno-wschodniej części miasta. Jest to muzeum typu open-air. Na jego terenie znajdują się 124 obiekty, w tym 6 drewnianych kościołów. Najstarsze drewniane budynki pochodzą z XVIII wieku.

Domy i kościoły znajdujące się w muzeum przywołują na myśl obraz dawnej ukraińskiej wsi z rejonu transkarpackiego, Bukowiny, ziem zamieszkiwanych przez Łemków, Bojków i Hucułów.

We wnętrzach domów mieszkalnych znajdują się sprzęty domowe używane niegdyś przez mieszkańców wsi. W budynkach gospodarczych natomiast znajdziemy m. in. narzędzia niezbędne dawniej podczas pracy na roli.

Muzeum podzielone jest na 8 sekcji, które reprezentują poszczególne regiony zachodniej Ukrainy. Są to: Bojkowszczyzna, Łemkowszczyzna, Huculszczyzna, Bukowina, Podole, Polesie, Lwowszczyzna oraz Wołyń.

Ukraina | Шевченківський гай – muzeum położone jest w lesie, w najbardziej malowniczym zakątku Lwowa

Ukraina | Шевченківський гай – muzeum położone jest w lesie, w najbardziej malowniczym zakątku Lwowa (Шевченківський Гай by briaxis na licencji CC BY-NC 2.0)

Promocja kultury ludowej

Najstarszym budynkiem znajdującym się na terenie muzeum jest dom z wioski karpackiej, wybudowany w 1749 r. Do najsłynniejszych natomiast należy drewniany kościół św. Mikołaja, wybudowany przez Bojków we wsi Kryvka w 1763 r. Świątynia została przetransportowana do Lwowa w 1930 r. Kościół ten, wraz z inną drewnianą świątynią zbudowaną w 1863 r., robią wrażenie swoimi oryginalnymi kształtami.

Oprócz prezentacji i konserwacji budynków i ich wyposażenia bardzo istotną sferą działalności muzeum jest promowanie wiedzy na temat kultury ludowej zachodniej Ukrainy. Muzeum organizuje pokazy przybliżające życie dawnych mieszkańców wsi.

Co roku na terenie Szewczenkivskiego Haju odbywa się ponadto festiwal folklorystyczny.

W dawnych kościołach odprawia się wciąż liturgie (szczególnie warte uwagi są liturgie celebrujące święta Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy w kościele z Kryvki).

Ukraina | We wnętrzach domów zgromadzonych w Lesie Szewczenki znajdują się sprzęty używane niegdyś przez mieszkańców wsi

Ukraina | We wnętrzach domów zgromadzonych w Lesie Szewczenki znajdują się sprzęty używane niegdyś przez mieszkańców wsi (by Serhii Piddubchak)

Zainteresują Cię również

Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Ukraińskie wyszywanki Ukraińskie wyszywanki
Wśród bogactwa ukraińskiej sztuki dekoracyjnej haft artystyczny zajmuje jedno z czołowych miejsc. Jest to ulubiona...
Bombaj – bollywoodzki sen Bombaj – bollywoodzki sen
Bombaj, czyli Mumbaj (od hinduskiej bogini Mumba) jest nie tylko stolicą stanu Maharasztra, ale i głównym portem...
Muzeum Dubajskie – Fort Al Fahidi Muzeum Dubajskie – Fort Al Fahidi
Muzeum Dubajskie mieści się w zabytkowym forcie Al Fahidi, najstarszym budynku w Dubaju. Głównym celem działalności...
Śladami Diego Rivery Śladami Diego Rivery
Diego Rivera to jeden z najbardziej znanych meksykańskich artystów XX wieku, blisko związany z kręgami...