Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą gościnnością swych mieszkańców. Tutaj każdy turysta traktowany jest z wielkim szacunkiem i jak ktoś wyjątkowy.

Dubaj to także kraj o odmiennej od naszej kulturze i obyczajach, o czym koniecznie należy pamiętać, jeśli chcemy uniknąć przykrych incydentów. Przed wyjazdem do Dubaju warto więc zapoznać się z obowiązującymi tu zasadami i zwyczajami, tak aby przez swoją niewiedzę przypadkiem nikogo nie urazić lub nie złamać dubajskiego prawa.

Dubaj | Wybierając się do Dubaju warto wcześniej poznać panujące tu zwyczaje

Dubaj | Wybierając się do Dubaju warto wcześniej poznać panujące tu zwyczaje (Impressive Skyline by Michael Theis na licencji CC BY-ND 2.0)

Co wolno nosić w Dubaju?

W Dubaju, jak i w pozostałych emiratach, obowiązuje specyficzny dress code, wynikający z norm kulturowych i religijnych tego kraju. Nie jest on tak rygorystyczny jak w innych krajach arabskich, nie mniej są pewne zasady, których łamanie nie będzie akceptowane. Nieprzestrzeganie obowiązującego w miejscach publicznych dress code-u może skończyć się w najlepszym wypadku oburzonymi spojrzeniami przechodniów czy ostrzeżeniem ze strony pracowników i odmową wstępu do sklepu lub restauracji, a w najgorszym karą więzienia i deportacją!

Główną zasadą o jakiej należy pamiętać, aby niepotrzebnie nie narażać się na nieprzyjemności jest ta, by w miejscach publicznych nosić ubiór zasłaniający ramiona i kolana. Należy również unikać wszelkich obcisłych i eksponujących ciało fasonów, przezroczystych materiałów, głębokich dekoltów oraz obraźliwych lub obscenicznych nadruków na koszulkach.

Na plaży i nad basenem strój kąpielowy jest akceptowany, ale nigdzie poza. Kobiety powinny również pamiętać, że opalanie topless jest w Dubaju zabronione. Wybierając się do meczetu koniecznie należy ubrać długie spodnie/spódnicę i koszulę z długim rękawem.

Czy wolno publicznie okazywać uczucia w Dubaju?

Publiczne okazywanie uczuć dla Europejczyków nie jest niczym gorszącym czy oburzającym, jednak w Dubaju takie zachowanie nie jest akceptowane. Kobieta i mężczyzna, bez względu na to czy są małżeństwem czy nie, nie powinni w miejscach publicznych okazywać sobie czułości, a więc: trzymać się za ręce, przytulać i całować.

Czy wolno pić alkohol w Dubaju?

Całkowity zakaz spożywania alkoholu oraz przebywania w stanie nietrzeźwym w miejscach publicznych – na ulicy, w sklepie, kinie, plaży etc. to kolejna bardzo ważna kwestia o której należy pamiętać. Alkohol można spożywać jedynie w hotelach i znajdujących się na ich terenie restauracjach i pubach. W Dubaju, aby móc zamówić i spożywać alkohol trzeba mieć ukończone 21 lat.

Dubaj | Zawsze należy pytać o zgodę dubajczyków przed zrobieniem im zdjęcia

Dubaj | Zawsze należy pytać o zgodę dubajczyków przed zrobieniem im zdjęcia (Waterside Workers, Dubai Creek by Rod Waddington na licencji CC BY-SA 2.0)

Czy trzeba przestrzegać postu w okresie Ramadanu?

Okres Ramadanu to dla Muzułmanów szczególny czas. Każdy turysta odwiedzający Dubaj w tym okresie powinien dostosować się do obowiązującego tu prawa, które również na turystów nakłada obowiązek powstrzymywania się od picia, jedzenia, spożywania alkoholu, palenia papierosów, żucia gumy a także tańczenia i śpiewania w miejscach publicznych od świtu do zmierzchu. Nie dotyczy to hoteli – tu posiłki wydawane są bez zmian.

Czy należy wręczać napiwki w Dubaju?

Wręczanie napiwków – taksówkarzom, kelnerom czy obsłudze hotelowej jest bardzo mile widziane, a wręcz oczekuje się tego po turystach i gościach, warto więc o tym pamiętać.

Interakcje z mieszkańcami Dubaju

Odwiedzając tradycyjne miejsca w Dubaju, takie jak dzielnice handlowe, Stare Miasto czy suki należy uszanować zwyczaje  ich mieszkańców. Nie należy więc robić zdjęć dubajczykom bez pytania ich o zgodę, przyglądać się lub wchodzić w drogę modlącym się na ulicy Muzułmanom oraz zagadywać i/lub przyglądać się kobietom.

Zasady dobrego wychowania

Dubajczycy traktują odwiedzających z dużym szacunkiem i tego samego oczekuje się od przyjezdnych. Wszelkie przejawy braku kultury w postaci pokazywania wulgarnych i obscenicznych gestów czy używania wulgarnego języka nie są akceptowane i mogą spotkać się z poważnymi konsekwencjami.

Dubaj | W Dubaju obowiązuje kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać w miejscach publicznych

Dubaj | W Dubaju obowiązuje kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać w miejscach publicznych (Dubai 2012 by Mathias Apitz (München) na licencji CC BY-ND 2.0)

Zainteresują Cię również

Zdrowie i bezpieczeństwo w Dubaju Zdrowie i bezpieczeństwo w Dubaju
Dubaj należy do najbezpieczniejszych miast świata. Można się po nim poruszać bez obaw nawet w nocy. Również ze...
Bezpieczeństwo w Kenii Bezpieczeństwo w Kenii
Kenia jest pięknym krajem, bardzo zróżnicowanym pod względem krajobrazowym i klimatycznym, co czyni z niej...
Kuba – zdrowie i bezpieczeństwo Kuba – zdrowie i bezpieczeństwo
Kuba zaliczana jest do bezpiecznych krajów regionu Karaibów i Ameryki Południowej, jednak zubożenie społeczeństwa...
Bezpieczeństwo w Izraelu Bezpieczeństwo w Izraelu
Izrael jest bardzo atrakcyjnym celem turystycznym. To niewielki, ale zróżnicowany krajobrazowo obszar, ze...
Chorwacja – zdrowie i bezpieczeństwo Chorwacja – zdrowie i bezpieczeństwo
W nagłych sytuacjach, takich jak wypadek czy zasłabnięcie, turyści mogą skorzystać w Chorwacji z bezpłatnej (lub...
Kurs samoobrony dla portugalskich urzędników Kurs samoobrony dla portugalskich urzędników
Pracownicy urzędów skarbowych w Portugalii przejdą kurs samoobrony. Funkcjonariusze fiskusa nauczą się walki wręcz...