Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication Corporation).

Emirat cechuje się bardzo wysokim standardem usług telekomunikacyjnych. Również z dostępem do internetu nie będzie żadnego problemu – można skorzystać z jednej z wielu kafejek lub podłączyć do sieci swój komputer.

Dubaj | W Dubaju znajdziemy wiele kafejek internetowych

Dubaj | W Dubaju znajdziemy wiele kafejek internetowych (Coffee Computer Laptop workspace - Must Link to https://coffee-channel.com by Coffee Channel na licencji CC BY 2.0)

Telefonowanie

Firma Etisalat jest w 60% własnością rządu, a w 40% - obywateli. Aby móc posiadać telefon stacjonarny lub komórkę na abonament w Dubaju należy mieć wizę rezydencką – ale przydaje się to jedynie osobom, które pozostają w Emiratach na dłużej. Podróżnikowi wystarczą inne opcje telefonowania.

Sieć budek telefonicznych jest w Emiratach szeroko rozpowszechniona. Telefony działają na monety lub karty telefoniczne. Karty można zakupić m.in. w supermarketach czy biurach Etisalatu. Karta kosztuje 30 dirhamów.

Będąc w Dubaju bardzo łatwo można kupić telefon na kartę bądź samą kartę SIM do naszego telefonu (pamiętajmy o zdjęciu SIM-locka przed wyjazdem). Aby kupić SIM, należy się udać do Biura Obsługi Klienta Etisalatu, przedstawić tam swój paszport z aktualną wizą i uiścić opłatę.

Doładowania można zakupić w centrach handlowych, w supermarketach czy na stacjach benzynowych. Karta SIM jest ważna przez rok. Po upływie tego czasu należy ją przedłużyć jeśli chcemy korzystać z tego samego numeru.

Dubaj | Numer kierunkowy do Dubaju to +9714

Dubaj | Numer kierunkowy do Dubaju to +9714 (Dubai Airport by Almas Baig na licencji CC BY 2.0)

Istnieje również możliwość skorzystania z usług roamingowych operatorów polskich. Sprawdza się to głównie w przypadku krótkiej wycieczki i niewielkiej liczby połączeń czy SMS-ów. W przypadku dłuższego pobytu bardziej może się opłacać kupienie emirackiej karty SIM.

Ceny połączeń roamingowych są zróżnicowane – stawki zależą od operatora oraz pakietu. Zwykle jest to koszt 6-8 zł/min. dla połączeń wychodzących oraz 5-8 zł/min. dla połączeń przychodzących. Na rynku polskim istnieją również firmy specjalizujące się w tanim roamingu dla osób dzwoniących z zagranicy.

Numer kierunkowy do Dubaju to +9714 (+971 to kierunkowy do ZEA, ostatnia cyfra oznacza emirat).

Warto pamiętać, że operator emiracki blokuje korzystanie ze Skype’a oraz innych usług VoIP.

Dubaj | Opłata za godzinę korzystania z internetu w kafejce wynosi od 2 od 20 dirhamów

Dubaj | Opłata za godzinę korzystania z internetu w kafejce wynosi od 2 od 20 dirhamów (Arab Man using computer by uak_rock na licencji CC BY 2.0)

Internet

W Dubaju znajdziemy wiele kafejek internetowych; prędkość połączenia jest zwykle duża. Opłata za godzinę korzystania z internetu w kafejce wynosi od 2 od 20 dirhamów, w zależności od standardu kafejki. W mieście można też znaleźć hot-spoty.

Jeśli posiadamy dostęp do telefonii stacjonarnej, możemy podłączyć laptopa do sieci i skorzystać z połączenia Dial-up. Komputer podłączamy za pomocą specjalnego kabla internetowego (nie telefonicznego), który można kupić w supermarkecie lub sklepie komputerowym. Opłatę uiszczamy za pomocą zwykłej telefonicznej karty-zdrapki. Jako numer operatora wpisujemy liczbę 120 i numer ze zdrapki.

Etisalat oferuje również inne możliwości połączenia z internetem, w tym poprzez telefon komórkowy.

Dubaj | Emirat cechuje się bardzo wysokim standardem usług telekomunikacyjnych

Dubaj | Emirat cechuje się bardzo wysokim standardem usług telekomunikacyjnych (DSC_4837 by Eelke na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Dubaj współczesny – polityka, prawo, prawa człowieka Dubaj współczesny – polityka, prawo, prawa człowieka
Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo będące federacją emiratów. Ustrój poszczególnych emiratów, a więc także i...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Chorwacja – placówki dyplomatyczne Chorwacja – placówki dyplomatyczne
Wśród przedstawicielstw dyplomatycznych akredytowanych w Polsce nie brak oczywiście Ambasady Republiki Chorwacji,...
Kuba – zdrowie i bezpieczeństwo Kuba – zdrowie i bezpieczeństwo
Kuba zaliczana jest do bezpiecznych krajów regionu Karaibów i Ameryki Południowej, jednak zubożenie społeczeństwa...
Słynne singapurskie zakazy Słynne singapurskie zakazy
Singapur znany jest ze swojego restrykcyjnego prawa i licznych zakazów, które stanowią niemal atrakcję turystyczną...