Potężna seldżucka twierdza w Alanyi (tur. Alanya Kalesi) należy do najważniejszych zabytków i największych atrakcji miasta. Za czasów Keykubada I zamek stanowił centrum obronne i administracyjne nowej stolicy sułtanatu.

alanya zamek1

Turcja | Zamek w Alanyi jest największą atrakcją w mieście (2003-12-28 01-04 Türkei 193 Alanya, Roter Turm by Allie_Caulfield na licencji CC BY 2.0)

Najpotężniejsza twierdza Seldżuków

Zamek wybudowano na polecenie Alaeddina Keykubada w XIII w. Znajduje się on na wzgórzu, na wysokości 250 m n.p.m. Wraz z całym systemem budowli obronnych umiejscowiono go na skalistym cyplu, otoczonym z trzech stron morzem.

Podobnie jak pobliska Czerwona Wieża, zamek powstał na ruinach, które pozostały po mieście antycznym. W tym samym miejscu znajdowały się wcześniej fortyfikacje rzymskie i bizantyjskie.

 

Mur obronny otaczający zamek ma 6,5 km długości; znajduje się na nim łącznie 140 wież. Do zaopatrywania twierdzy w wodę pitną zbudowano aż 400 cystern!

Mury chronią zamek przede wszystkim od strony wschodniej, gdzie od brzegu na wzgórze prowadzi łagodne zbocze. Od strony zachodniej wystarczyła ochrona naturalna – stroma skalna ściana kończy się tam urwiskiem wysokim na 200 m.

alanya zamek2

Turcja | Najbardziej na północny-wschód wysuniętym elementem fortyfikacji jest Czerwona Wieża (2003-12-28 01-04 Türkei 191 Alanya, Roter Turm by Allie_Caulfield na licencji CC BY 2.0)

Zespół zabudowań w obrębie fortecy

Do zespołu fortyfikacji Alanyi należy cytadela (zamek wewnętrzny), system murów z wieżami, zbrojownia. Najbardziej na północny-wschód wysuniętym elementem fortyfikacji jest Czerwona Wieża, znajdująca się u wejścia do portu.

Cytadela znajduje się w południowo-zachodniej części fortyfikacji. Stoi w najwyższym punkcie wzgórza.

W obrębie cytadeli znajdowały się przede wszystkim budynki o przeznaczeniu wojskowym oraz zbiorniki na deszczówkę, wybudowane na wypadek oblężenia i braku dostępu do wody bieżącej. Ostatnio odkryto również ruiny pałacu Alaeddina Keykubada.

alanya zamek3

Turcja |Ruiny kościoła bizantyjskiego (by Ayazmana_Sakini na licencji Pixabay)

Oprócz seldżuckich budowli o przeznaczeniu wojskowym oraz ruin pałacu, w zespole zamku Alanyi zobaczymy również budynki o innej funkcji, pochodzące z wcześniejszych i późniejszych czasów.

Do najstarszych zachowanych obiektów należą ruiny kościoła bizantyjskiego z XI w. Znajdziemy również zabytki z czasów osmańskich, takie jak meczet i karawanseraj wzniesione za panowania Sulejmana Wspaniałego. W XIX w. za murami obronnymi powstawały także wille.

alanya zamek4

Turcja | Mur obronny otaczający zamek  (2003-12-28 01-04 Türkei 024 Alanya Burgberg by Allie_Caulfield na licencji CC BY 2.0)

Turystyka

Dzisiaj teren twierdzy otwarty jest dla zwiedzających jako muzeum open-air. Wstęp na cytadelę jest płatny (podobnie jak wejściówka do Czerwonej Wieży), ale pozostałe elementy fortyfikacji można zwiedzić bezpłatnie.

Piesze podejście pod cytadelę trwa ok. 1 godziny. Po drodze znajdziemy niewielkie restauracje i kawiarnie w tradycyjnym stylu. Dla tych, którzy wolą dostać się na zamek szybciej istnieje możliwość wjazdu na górę autobusem.

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Historia Hiszpanii Historia Hiszpanii
Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Historia Dubaju w pigułce Historia Dubaju w pigułce
Przez długie wieki Dubaj był wioską rybacką, znaną przede wszystkim z połowu pereł. Błyskawiczny rozwój miasta...
Historia Chin Historia Chin
Mówiąc o historii Chin należy brać pod uwagę obszar kulturowy i językowy, a nie tylko obecnie istniejąca Chińską...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...