Zamek hrabiów Schönborn (Shenbourne Castle), jeden z najpiękniejszych zachowanych zamków Zakarpacia, położony jest w samym centrum obwodu zakarpackiego, w niewielkiej wsi Karpaty między Mukaczewem i Swaliawą.

Ukraina | Zamek został wzniesiony w latach 1890-1895

Ukraina | Zamek został wzniesiony w latach 1890-1895 (by lights2008)

Ród hrabiów Schönborn

Zanim opowiemy o zamku, warto wspomnieć o jego gospodarzach – rodzie hrabiów Schönborn. Do początków XVIII wieku dominium mukaczewsko-czynadijewskie (w skład którego wchodziły również ziemie obecnego rejonu mukaczewskiego) należało do przedstawicieli rodu Rakoczych. Jednak po antyhabsburskim powstaniu Ferenca II Rakoczego ten majątek został przekazany w dożywotnie władanie kanclerzowi koronnemu Lotarowi Schönbornowi. Dowodem tego jest list darowizny podpisany przez cesarza austriackiego Karola VI z dnia 13 lipca 1728 r.

Spadkobiercy kanclerza wspierali proces osiedlania się niemieckich kolonistów w górskich wioskach. Liczne przywileje, które otrzymało Mukaczewo, sprzyjały rozwojowi handlu, rolnictwa i rzemiosła. Dominium Schönbornów stało się znaczącym dostawcą produktów rolnych, winogron, wyrobów skórzanych.

Ostatni potomkowie rodu Schönborn opuścili Zakarpacie pod koniec II wojny światowej, ale pozostawiony przez nich zamek godnie uzupełnia listę wybitnych obiektów architektonicznych Ukrainy.

Historia zamku

Zamek wzniesiono w latach 1890-1895. Nigdy nie pełnił on roli obronnej; Schönbornowie często przyjeżdżali tutaj na polowanie i na odpoczynek. Początkowo w tym celu w uroczysku Bieregwar został zbudowany drewniany domek myśliwski – letnia rezydencja hrabiów, gdzie zapraszano gości z całego imperium. Później na miejscu domku powstał pałac w romantycznym stylu, zbliżony architektonicznie do francuskiego renesansu.

Zamek Schönbornów, podobnie jak wiele europejskich zamków tamtego okresu, posiadał tak zwany astronomiczny układ. Tak więc ilość okien w zamku odpowiadała ilości dni w roku – 365, 52 pokoje symbolizowały ilość tygodni w roku, 12 drzwi wyjściowych – 12 miesięcy. Listę skojarzeń można praktycznie rozszerzać na każdy detal pałacu. Drzwi wejściowe i okna nad nimi ozdobione są witrażami o tematyce biblijnej. Nad budynkiem wznoszą się cztery baszty o różnej formie, a na każdej z nich chorągiewka z wyciętą datą budowy – 1890.

Legenda o podejrzliwym hrabi Schönborn...

Z zamkiem związanych jest wiele legend. Najbardziej znana opowiada o podejrzliwym hrabim Schönborn, który nieustannie kontrolował wierność swojej żony. Pewnego razu wróżka poradziła mu niezawodny i całkowicie pewny sposób na sprawdzenie zdrady żony: trzeba ją mianowicie poprosić, aby zeszła z Sokolich Skał (30-metrowa skalna ściana naprzeciw zamku). Zsunąwszy się ze skał hrabina potwierdzi, że nigdy nie zdradziła męża. Kobieta śmiało opuściła się w dół, ale nie przebaczywszy mężowi takiej śmiertelnie niebezpiecznej próby, odeszła od niego. Mówią, że po śmierci hrabiny na zamku pojawiła się zjawa – kobieta w czarnej sukni.

Ukraina | Zamek hrabiów Schönborn, jeden z najpiękniejszych zachowanych zamków Zakarpacia

Ukraina | Zamek hrabiów Schönborn, jeden z najpiękniejszych zachowanych zamków Zakarpacia (by Chaos Creator)

„Źródło młodości i urody”

Zamek otacza angielski park o powierzchni 19 ha. Jeszcze w połowie XIX w. był tu przepiękny ogród dendrologiczny z jeziorem pośrodku. W ogrodzie zebrano drzewa ozdobne z różnych stron świata, które do dzisiaj cieszą oko zwiedzającego. Można tu zobaczyć takie gatunki, jak: katalpa, bukszpan, sosna wejmutka, choina kanadyjska, japońska wiśnia – sakura, czerwony buk, glicynia, sumak i wiele innych. W ogrodzie znajduje się też „źródło młodości i urody”.

Obecnie zamek hrabiów Schönborn należy do zespołu obiektów sanatorium „Karpaty”, specjalizującego się w leczeniu chorób serca i krążenia. Od czasu swego powstania zamek praktycznie się nie zmienił.

Źródło: thisisukraine.org i dimukraine.com

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...
Bodhi – Drzewo Oświecenia Bodhi – Drzewo Oświecenia
Powszechne jest przekonanie, że Siddhattha doznał Oświecenia podczas medytacji u stóp drzewa. W przekazach Buddy o...