Z licznych kryminałów albo filmów Edgara Wallace’a wyłania się obraz Londynu, jako miasta ciągle pogrążonego we mgle i w deszczu. Rzeczywistość wygląda inaczej.

Londyn leży w strefie klimatu umiarkowanego z niezbyt gorącymi latami i najczęściej łagodnymi zimami.Śnieg raczej rzadko tu występuje; Londyn z pewnością nie jest ośrodkiem sportów zimowych.

Londyn | Czerwony, piętrowy aurobus - jeden z symboli Londynu
Londyn | Czerwony, piętrowy aurobus - jeden z symboli Londynu (by kevinpoh )

Klimat morski

Dzięki położeniu w pobliżu Atlantyku w Londynie panuje wilgotny klimat morski, co jednak nie znaczy, że bez przerwy tam pada. Raczej należy liczyć się ze zmienną pogoda. Deszcz, chmury i promienie słońca występuję często na przemian. Najlepszą pora na podróż do Londynu jest późna wiosna i pełnia jesieni. Słynna mgła tworzy się rzadziej, za to częściej smog.

W Londynie nigdy nie jest naprawdę gorąco. Są wprawdzie pojedyncze letnie dni, kiedy słońce praży z nieba, ale poza tym w Londynie także latem jest raczej umiarkowanie gorąco, niż nieznośnie upalnie. Zimą temperatura spada często poniżej zera, ale Londyn nie jest miastem, które zna mroźne i śnieżne zimy. Klimat morski ma to do siebie, że nie ma wielkich różnic klimatycznych ani między dniem i nocą, ani między porami roku.

Mimo nieprzewidywalności londyńskiej pogody są w każdej porze roku określone pewniki. Zimy są z reguły chłodne i mokre, najcieplejszym i najsuchszym miesiącem jest najczęściej lipiec i sierpień. Poza głównym sezonem, a więc między marcem i majem jest często bardzo ładna pogoda: słoneczne godziny przeplatają się z krótkimi opadami deszczu. Również „babie lato” między wrześniem i październikiem jest bardzo przyjemne.

Londyn | Najlepszym okresem na podróż do Londynu są trzy miesiące: maj, czerwiec i wrzesień
Londyn | Najlepszym okresem na podróż do Londynu są trzy miesiące: maj, czerwiec i wrzesień (by martinrp )

Maj, czerwiec i wrzesień

Jakby nie patrzeć, najlepszym okresem na podróż do Londynu są trzy miesiące: maj, czerwiec i wrzesień. W lipcu, sierpniu i październiku podczas spaceru po mieście można przemoknąć do suchej nitki. Chociaż w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku bywa w Londynie dosyć chłodno i nieprzyjemnie, warto jednak przyjechać, aby zobaczyć świąteczne dekoracje.

Długa zima

Zima ciągnie się długo, od października do marca, niebo jest ciągle zachmurzone, a na ulicach chłodno. Dni są krótkie, wiatry silne, deszcze ulewne – to jest typowa zima w Londynie. Mimo tych niedogodności, również w tym okresie można spotkać w Londynie wielu turystów, ponieważ miasto o każdej porze roku oferują wiele atrakcji.
Najbardziej niestabilnymi miesiącami pod względem pogody są lipiec i sierpień. W tym czasie może być chłodno, może być gorąco, może padać. Jednak właśnie w tym czasie w Londynie odbywa się wiele interesujących festiwali.

W zasadzie każdy turysta musi sam zdecydować, kiedy jest najlepsza pora na wyjazd do Londynu: jeden lubi ciepłą, inny – chłodniejszą pogodę. W każdym wypadku dobrze jest przejrzeć prognozy pogody na najbliższe dni, aby mieć chociaż przybliżone wyobrażenie o tym, co się może przytrafić.

Zainteresują Cię również

Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...
10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Londynie 10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Londynie
Londyn kojarzy nam się z czerwonymi autobusami, królową Elżbietą i… zakupami. Będąc w stolicy Wielkiej Brytanii...
Londyn Londyn
Londyn – kolorowa stolica Zjednoczonego Królestwa. Zobaczymy tu wspaniałe zabytki i muzea w towarzystwie...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Kiedy jechać na Malediwy? Kiedy jechać na Malediwy?
Nazwa tego państwa oznacza „łańcuch wysp” i rzeczywiście tworzy je ponad tysiąc koralowych wysepek na 26 atolach....

Londyn | Wspaniały widok na London Eye i Big Ben
Londyn | Wspaniały widok na London Eye i Big Ben (by hashir )