Limassol, drugie co do wielkości miasto Cypru, leży na południowym wybrzeżu wyspy, nad Zatoką Akrotiri i stanowi nie tylko ważne centrum gospodarcze Republiki Cypru, ale także ostoję turystyki.

Limassol posiada wielki port i politechnikę oraz malownicze sady i winnice.

Cypr | Piękne miasto Limassol leży na południowym wybrzeżu Cypru, nad zatoką Akrotiri

Cypr | Piękne miasto Limassol leży na południowym wybrzeżu Cypru, nad zatoką Akrotiri (Limassol, Cyprus by Leonid Mamchenkov na licencji CC BY 2.0)

Plaża, wino i dobra zabawa

Długie, czyste plaże Limassol są oczywiście szczególnie chętnie odwiedzane przez turystów.

Niemal wszędzie w mieście znajdują się piwnice win i małe sklepy, gdzie można kupić lokalne owoce.

Limassol wyróżnia się żywą kulturą świętowania. Festiwale win i inne imprezy odbywają się tu regularnie i przyciągają tłumy turystów.

Zabytki Limassol

Symbolem Limassol jest wzniesiony w XIII wieku zamek, który w przeciągu dziejów służył między innymi jako twierdza, główna kwatera wojskowa i więzienie. Obecnie znajduje się tu Muzeum Średniowiecza. Sąsiednie uliczki, przy których kiedyś mieściły się małe warsztaty rzemieślnicze, dają wyobrażenie tego, jak w XVIII i XIX wieku wyglądał Cypr.

W mieście znajduje się też muzeum ludowe, prezentujące cypryjską sztukę, odzież i sprzęty codziennego użytku.

Nowoczesne oblicze miasta

W ostatnich latach miasto znaczne się rozrosło. Wzdłuż ciągnącej się kilometrami nadmorskiej promenady leżą liczne hotele, apartamentowce, restauracje i tawerny.

Mieszkańcy Limassol słyną ze swej pogody ducha i widocznej radości życia. Nie na leży się więc dziwić ogromnej ilości tawern, dyskotek i klubów, które otwarte są przez okrągły rok i licznym barom przy plaży wzdłuż wybrzeża czekającym na nocnych wędrowców.

Przyjeżdżając do Limassol nie pozostaje nic innego, jak tylko oddać się uciechom Bachusa na wrześniowym festiwalu wina, podążyć w karnawałowym pochodzie w lutym, a latem cieszyć się z koncertów pod gwiazdami w grecko-rzymskim teatrze Kourion.

Cypr | Karnawał w Limassol

Cypr | Karnawał w Limassol (img_7592 by Leonid Mamchenkov na licencji CC BY 2.0)

Do głównych atrakcji tego niezwykłego cypryjskiego miasta można zaliczyć m. in.:

Zamek Lemesos – Muzeum Cypryjskiego Średniowiecza

Zamek z XIII wieku znajduje się w pobliżu starego portu, wzniesiony na miejscu dawnej bizantyjskiej twierdzy. Na podstawie świadectw archeologicznych wiadomo, że zamek w swej pierwotnej formie musiał być znacznie większy. Wenecjanie umocnili mury miejskie, aby chronić miasto przed piratami.

Według przekazów, właśnie tutaj angielski król Ryszard Lwie Serce, przywódca trzeciej wyprawy krzyżowej, miał w roku 1191 poślubić księżniczkę Berengarię z Navarry i koronować się na króla Anglii.

W 1570 roku Osmanowie zdobyli zamek i zamienili go bazę wojskową i więzienie. Dzisiaj znajduje się tutaj Muzeum Cypryjskiego Średniowiecza z takimi eksponatami, jak przepiękne talerze produkcji bizantyjskiej, kolekcje monet czy przedmioty liturgiczne.

Cypr | Malownicze zakątki Limassol

Cypr | Malownicze zakątki Limassol (Limassol, Cyprus by Sergey Galyonkin na licencji CC BY-SA 2.0)

Młyny chleba świętojańskiego

Te młyny zostały zbudowane w roku 1900, kiedy chleb świętojański zaliczał się do głównych artykułów eksportowych Cypru. Był używany do wyrobu różnych produktów, jak filmy fotograficzne, wyroby medyczne, słodycze i czekolada. Wyposażenie techniczne młynów zostało kompletnie zachowane i jest eksponowane w nowym budynku.

Park rzeźb

Wzdłuż wału ziemnego przy nadbrzeżnej ulicy znajduje się szesnaście rzeźb cypryjskich i zagranicznych artystów, które powstały podczas dorocznych sympozjów artystycznych w latach 1999-2001.

Cypr | Średniowieczny zamek w Limassol – prawdopodobnie właśnie tutaj odbył się ślub króla Ryszarda Lwie Serce w 1191 r.

Cypr | Średniowieczny zamek w Limassol – prawdopodobnie właśnie tutaj odbył się ślub króla Ryszarda Lwie Serce w 1191 r. (Limassol Castle by Spixey na licencji CC BY 2.0)

Galeria Miejska

W Galerii Miejskiej można podziwiać dzieła dawnych i współczesnych artystów cypryjskich, jak np.: Adamandios Diamandis, Christoforos Savvas czy Tilemachos Kanthos.

Miejskie Muzeum Sztuki Ludowej

Wystawa w odnowionym, ale wiernym oryginałowi, budynku zawiera ponad 500 eksponatów autorstwa cypryjskich artystów-rzemieślników, które są pokazane są w sześciu salach wystawowych. Warte uwagi są m. in. miejskie i wiejskie stroje, meble, rzeźby w drewnie i biżuteria. St

Zainteresują Cię również

Larnaka Larnaka
Larnaka, względnie Larnaca, jest jednym z największych miast wyspy i siedzibą najważniejszego międzynarodowego...
Kyrenia Kyrenia
Chyba żadne miasto Cypru nie może poszczycić się tak bogatym dziedzictwem naturalnym, jak położone na północnym...
Ayia Napa - informacje ogólne Ayia Napa - informacje ogólne
Ayia Napa to niewielka turystyczna miejscowość położona w południowej części wyspy. Jej domeną są piaszczyste plaże...
Famagusta Famagusta
Portowe miasto Famagusta należy do turystycznych atrakcji Cypru Północnego. Historyczne budowle, dziewicza przyroda...
Nikozja Nikozji nie równa Nikozja Nikozji nie równa
Ostatnio coraz więcej mówi się o Cyprze, a to z powodu objęcia przez niego 1 lipca 2012 roku półrocznego...
Commandaria – najstarsze wino na świecie? Commandaria – najstarsze wino na świecie?
Wino Commandaria uważane jest za jedno z najstarszych win świata, jeśli nie najstarsze. Biorąc pod uwagę fakt, że...