Funchal to główne i największe miasto na wyspie. Ważny jest tu port handlowy i rybacki, stanowiący ośrodek administracyjny Região Autónoma da Madera – Regionu Autonomicznego Madery.

Chorwacja | Pod taką górkę w upalne dni nie łatwo jest wejść…

Portugalia | Pod taką górkę w upalne dni nie łatwo jest wejść… (Calcada de Santa Clara by David Stanley na licencji CC BY 2.0)

Informacje ogólne

Miasto ma powierzchnię ok 76 km² i zamieszkiwane jest przez ok. 111 tys. mieszkańców.

Osadę założył w 1421 roku odkrywca Madery João Gonçalves Marco, a na początku XVI wieku Funchal otrzymał prawa miejskie. Nazwa Funchal pochodzi od portugalskiego słowa funcho, oznaczającego koper, którego pełno rośnie w okolicy. Miasto można podzielić na trzy główne części: port z wieloma restauracjami, zabytkowe Stare Miasto oraz Monte.

Miejskie atrakcje

Zwiedzając Funchal warto przejechać się kolejką linową, łączącą Stare Miasto z dzielnicą Monte, podziwiając po drodze panoramę miasta.

Niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością zjazd drewnianymi, plecionymi saniami – tzw. Tobogganami. Przejażdżka kosztuje 25 Euro, a trasa biegnie stromymi uliczkami i liczy 2 km długości.

Odrobinę wytchnienia i relaksu można odnaleźć spacerując po pięknych i kwitnących ogrodach Funchal – Quinta do Palheiro Ferreiro, Quinta do Monte czy Jardim Municipal do Funchal. Można tu podziwiać wiele gatunków egzotycznych roślin jak orchidee, kamelie, opuncje figowe czy strelicje królewskie.

Portugalia | Panorama Funchal

Portugalia | Panorama Funchal (Funchal madeira by Mal B na licencji CC BY-ND 2.0)

Spragnieni obcowania z kulturą portugalską powinni wybrać się do wybudowanego w XIX wieku Teatru Miejskiego.

Na słynnym targu Mercado dos Lavradores, można zakupić świeże ryby, kwiaty oraz tropikalne owoce i ich przeróżne krzyżówki. Budynek targowy, pochodzi z 1930 roku i stanowi ciekawy przykład architektury w stylu Art Deco i modernizmu.

Osoby zainteresowane produkcją wina, z którego słynie Madera, powinny koniecznie odwiedzić The Old Blandy's Wine Lodge i Adegas de São Francisco – czyli skład win św. Franciszka. Za ok. 5 euro można zwiedzić piwnice i muzeum starej winiarni, a także spróbować różnych odmian tego trunku.

W porcie można podziwiać zabytkowy okręt korsarzy. Znajduje się tu również wiele restauracji, w których można spróbować miejscowych przysmaków i napić się wina, oczywiście Madera.

Portugalia | Kolejka linowa, Funchal

Portugalia | Kolejka linowa, Funchal (Teleferico Funchal by David Stanley na licencji CC BY 2.0)

Najważniejsze zabytki i muzea

Museu de Arte Sacra – największe muzeum w Funchal. Wśród eksponatów znajdują się przede wszystkim relikwie kościelne.

Fortaleza de São Tiago – jedna ze zrekonstruowanych XVII-wiecznych twierdz, wybudowanych w celach obronnych przed piratami.

Museu de Arte Contemporânea do Funchal, muzeum prezentujące kolekcję sztuki współczesnej od 1960 roku do dnia dzisiejszego.

Capela do Corpo Santo – XVI-wieczna kaplica z zachowanym do dziś gotyckim portalem. Wewnątrz można podziwiać ściany i sufity prezbiterium, pokryte malowidłami, przedstawiającymi sceny z życia jej patrona. W zakrystii znajduje się pomieszczenie zwane "sanktuarium trzech kluczy".

Núcleo Museológico a Cidade do Açucar – czyli Muzeum Cukru, poświęcone historii produkcji i eksportu tego surowca.

Portugalia | Wspaniały widok na morze

Portugalia | Wspaniały widok na morze (Tower of Se Cathedral by David Stanley na licencji CC BY 2.0)

Praça do Município – czyli plac miejski, stoi tu dawny Pałac Biskupi, Ratusz Miejski oraz XVII-wieczny Kościół Kolegialny. Po środku placu znajduje się fontanna i obelisk.

Calçada de Santa Clara – Klasztor św. Klary, założony w XV wieku przez João Gonçalves da Camara. Znajdują się tu groby pierwszych władców Madery. Ściany i stropy wewnątrz budynku zdobią XVII-wieczne płytki azulejos.

Sé Catedral – XVI-wieczna katedra w późnogotyckim stylu. W środku podziwiać można piękne mozaiki oraz rzeźby z drewna, przedstawiające świętych, proroków i apostołów. Przed katedrą znajduje się pomnik Jana Pawła II.

Igreja do Nossa Senhora do Monte – XIX-wieczny kościół, zbudowany na miejscu kaplicy z XV wieku. Posiada barokową fasadę i długie schody, ze szczytu których rozpościera się widok na panoramę miasta.

Portugalia | Kościół Igreja do Nossa Senhora do Monte

Portugalia | Kościół Igreja do Nossa Senhora do Monte (Igreja de Nossa Senhora do Monte by David Stanley na licencji CC BY 2.0)

Ciekawostki związane z Funchal

  • Na wyspie przebywał i został pochowany ostatni cesarz Austrii Karol I Habsburg. Jego grób znajduje się w kościele Najświętszej Maryi Panny w Monte na przedmieściach Funchal (Nossa Senhora do Monte).
  • Zimą w 1930 roku na wyspie przebywał w willi Quinta Bettencourt, Józef Piłsudski.
  • Miasto odwiedził także brytyjski polityk Winston Churchill.
  • W Funchal urodził się Cristiano Ronaldo, zawodnik Realu Madryt i reprezentant Portugalii w piłce nożnej.

Portugalia | Ogród botaniczny, Jardim Botanico da Madeira

Portugalia | Ogród botaniczny, Jardim Botanico da Madeira (Jardim Botanico da Madeira by David Stanley na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Braga Braga
Braga, czyli antyczna Bracara Augusta, od wieków stanowiła ważne komunikacyjne, kulturalne, religijne i turystyczne...
Top 20 rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić na Maderze Top 20 rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić na Maderze
Madera to wsypa pełna atrakcji, niezwykłych miejsc do zobaczenia i ciekawych rzeczy do zrobienia. Oto lista 20...
Conimbriga Conimbriga
Wycieczka do Portugalii to nie tylko spalone słońcem wybrzeża Algarve, śmietankowe bułeczki z Lizbony spożywane...
Tramwajem przez Lizbonę Tramwajem przez Lizbonę
Jedną z atrakcji Lizbony jest podróż po mieście… tramwajem numer 28. Dzięki niemu zobaczymy najciekawsze zakątki...
Słodkości z Algarve Słodkości z Algarve
Algarve ze swoimi skalistymi wybrzeżami i długimi, piaszczystymi plażami jest nie tylko centrum portugalskiej...
Sao Miguel –  zielona oaza Portugalii Sao Miguel – zielona oaza Portugalii
Największa z wysp Azorów, Sao Miguel, nazywana jest "Zieloną Wyspą" i nic w tym dziwnego, wystarczy wybrać się na...