O pochodzeniu tureckiej flagi krążą różne historie i legendy. Słowa hymnu narodowego mówią o dumie i sile tego narodu...

Turcja | Turecka flaga

Turcja | Turecka flaga (ensign; Türkiye by Global Jet na licencji CC BY 2.0)

Flaga

Flaga Turcji to czerwony prostokąt z białym półksiężycem oraz białą, pięcioramienną gwiazdą. Chociaż wygląd flagi został oficjalnie zatwierdzony ustawą z 1936 roku, ma ona starszy rodowód. W obecnej formie pojawiła się w roku 1844, natomiast czerwień z półksiężycem (choć niekoniecznie białym) występowały na sztandarach Imperium Osmańskiego już dużo wcześniej.

Choć półksiężyc kojarzy się nam z symbolem islamu, o pochodzeniu flagi krążą różne historie i legendy, niekoniecznie ściśle związane z religią. Jedna z nich wywodzi czerwień flagi od krwi żołnierzy poległych w wojnie turecko-greckiej w latach 1919-1922. Kiedy ich towarzysze odnaleźli ciała, na niebie świeciły ponoć księżyc i gwiazda polarna.

O wiele starsza opowieść wywodzi natomiast symbole półksiężyca i gwiazdy widocznych na tureckiej fladze z proroczego snu Osmana, założyciela dynastii osmańskiej.

Godło

Godło Turcji nie jest oficjalnie zatwierdzone żadnym aktem prawnym. Mimo to, logo o ustalonym wyglądzie jest używane przez wiele instytucji rządowych, a także przez ambasady. Ma ono kształt owalny i przedstawia biały półksiężyc oraz gwiazdę na czerwonym tle. Półksiężyc jest zwrócony ku górze, a nie w prawo jak na fladze. Na obrzeżach owalu widnieje biały napis „Türkiye Cumhuriyeti” („Republika Turecka”).

Turcja | Jedna z legend wywodzi czerwień tureckiej flagi od krwi żołnierzy poległych w wojnie turecko-greckiej

Turcja | Jedna z legend wywodzi czerwień tureckiej flagi od krwi żołnierzy poległych w wojnie turecko-greckiej (Türkei by hydro-xy na licencji CC BY-SA 2.0)

Hymn narodowy

Hymnem Republiki Tureckiej jest „İstiklal Marşı”, czyli „Marsz Niepodległości”. Jest to również hymn uznawanej za odrębne państwo Tureckiej Republiki Północnego Cypru.

Autorem słów hymnu jest poeta Mehmet Akif Ersoy, melodii natomiast – Osman Zeki Üngör. Tekst hymnu zatwierdzono oficjalnie w 1921 r., ale z melodią komisje państwowe miały więcej problemów. Pierwotnie przyjęto w 1924 r. muzykę skomponowaną przez Alego Rıfata Çağataya, ale już po ośmiu latach zmieniono melodię na tę obowiązującą do dziś.

Słowa hymnu opowiadają o dumie narodowej Turków, poświęceniu, prawości i sile narodu, a także o wolności, do której Turcy mają prawo i za którą będą walczyć.

Zainteresują Cię również

Autonomiczna Republika Krym Autonomiczna Republika Krym
Autonomiczna Republika Krym to jednostka administracyjna na terenie południowej Ukrainy. Oficjalną stolicą...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Symbole Holandii Symbole Holandii
Z czym kojarzy nam się Holandia? Oczywiście z wiatrakami, serami, tulipanami i drewnianymi chodakami! W każdym...
Symbole Japonii Symbole Japonii
Japonia jest bez wątpienia niezwykle barwnym i malowniczym krajem – odległą, tajemniczą, niemal baśniową krainą...
Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju
Większość dni wolnych od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich związana jest obchodami świąt muzułmańskich...